Bariyerler ve Bilim
Ahmet Türkoğlu
Advert

Bariyerler ve Bilim

Bu içerik 468 kez okundu.

 

Bakan a Teşekkür Bariyerler ve Bilim Yol Felaketlerimizi Karayolcu dan Dinlemek (1)

 

1 Önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme BakanI Sn. Binali Yıldırım’a gecikmiş teşekkürümüzü sunalım:
Şehirlerarası yollara EDS uygulamasını açıklamıştı. (08 Mayıs 2013, 4.K.yolu Trf. Güv. Semp. Ankara.
Gerçi, TOFED Genel Kurulu çıkışında ayaküstü ifade etmeye çalıştım, amma kalabalıkta iletişim tamamlanamamış olabilir.)
Bunu yıllardır savunanlardandık, çok sevindirici bir haber oldu. Bakanımıza bu konuda danışmanlık eden herkese de teşekkürler.

2- Bariyerler ve Bilim,
Anılan son sempozyumda TOFED Genel Başkanı Sn. Mehmet ERDOĞAN’ ın bildirisini de ben sunmak durumunda kalmıştım. Çok alkışlar alırken, bazı katılımcı/dinleyici değerli şahsiyetler –her yere bariyer- tezimize karşı çıkmışlar, eleştirel sorular da sormuşlardı. Modern ülkelerde çok yaygın olduğunu söylesek de; “-Hele bir de konu bilimcilerine sorun, bilgileri bizimle de paylaşın…” demişlerdi.

Bu alandaki herkesin tanıdığı Prof. Dr. Sn. Mustafa ILICALI ile konuyu görüştüm. Genel olarak tezlerimiz doğrulandı, EN 1317 Standardı referans gösterildi. (Karayolları’ mızın, Uluslararası Standartları alırken, kendi kafalarına göre bazen değiştirmeler yaptıklarını da, bir başka katılımcının bir bildirisinden üzülerek öğrendik. Bunu da paylaşalım. Karayollarımızda yapılan her iş, üretim bilimsel değil, ne yazık ki… Aşağıda başlayan yazımız, o bildiridendir, çarpıcı yerleri alıntılanacaktır.-Saygılarımla)

3- Yol Felaketlerimizi Karayolcu’ dan Dinlemek (!)
Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumlar çok yararlı oluyor. Bana da çok katkısı oldu. Düzenleyenlere ve katkıda bulunan herkese, TC olarak hepimiz borçluyuz. Ben, teşekkürlerimi sunuyorum.

Sunulan çok değerli bildirilerden biri, projeci bir Karayolları mühendisi gözüyle; bazı kafalara zorla yapıştırılmış şapkaları düşürüyor, gerçekleri ve yapılması gerekenleri gözler önüne koyuyor.

Önümüzdeki haftadan itibaren, -yer sorunumuzdan- en önemli yerlerini özetleyeceğim, değerli yazardan hoşgörü diliyorum.

Aynı Bildiriden; Projesiz ve bariyersiz bir yol kesiti… Hepimize ortak soru; “Bilim ve güvenlik, bu yolun, kavşağın neresinde?!...”

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı