Otobüs firmaları; keselerini yırt(tır)mak yerine, göz-kulak açmalı (3)
Ahmet Türkoğlu
Advert

Otobüs firmaları; keselerini yırt(tır)mak yerine, göz-kulak açmalı (3)

Bu içerik 316 kez okundu.

(Emsal bir kaza/tazminat kararının 3. Bölümündeyiz, devamı haftaya. Bir de şema ile özet sunacağız; belki otobüs firmaları bunu çerçeveleyip, yazıhanelerine asacaklardır.)

KARAR (kaldığımız yerden):

• Davalı X Sigorta A.Ş. vekili, müvekkilinin poliçe limiti ile sınırlı sorumlu olduğunu, gerekli belgelerin gönderilmediğini savunmuştur.
• Davalı A. vekili, müvekkiline ait araç sürücüsünün kusurlu olmadığını, hatır taşıması bulunduğunu, tazminatın fahiş talep edildiğini savunarak davanın reddini istemiştir.
• Davalı Y. kusuru olmadığını savunmuştur.
• Davalı K. kazaya karışan 31 x plakalı otobüsü davalı A.'ya kazadan önce, noter satışı ile devrettiğini savunarak, davanın reddini istemiştir.
• Davalı N. aracı sattığını savunmuştur.
Davalı X Turizm San. Tic. Ltd. Şti. vekili, müvekkilinin bilet kesmek ve komisyon almak şeklindeki faaliyetinin işleten olarak nitelendirilemeyeceğini savunarak davanın reddini istemiştir.

OTOBÜS SÜRÜCÜSÜ TAM KUSURLU İKEN BİLE
Mahkemece; iddia, savunma, toplanan kanıtlar ve tüm dosya kapsamına göre;

Otobüs sürücüsü F.'nin meydana gelen trafik kazasında tam kusurlu olduğu,
• Kazadan önce aracın davalı K. tarafından davalı A.'ya satıldığı,
• Aracın davalı X Turizm San. Tic. Ltd. Şti. tarafından işletildiği, aracın trafik sigortacısının davalı X Sigorta A.Ş. olduğu, maddi tazminattan poliçe limiti ile sorumluluğu bulunduğu, davacının dava konusu trafik kazası nedeniyle maddi ve manevi zarara uğradığı gerekçesiyle davalı K. aleyhine açılan davanın husumet yokluğundan reddine, davalılar N. ve Y. aleyhine açılan davanın sübut bulmadığından reddine, davalılar E., A., X Turizm San. Tic. Ltd. Şti. ve X Sigorta A.Ş. aleyhine açılan maddi tazminat davasının kısmen kabulü ile 10.673,08.- YTL maddi tazminatın davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline, fazlaya ilişkin talebin feragat nedeniyle reddine, 4.000,00.- YTL manevi tazminatın, davalılar;

1-F (SÜRÜCÜ)., 2-A.(TAŞIT SAHİBİ) ve 3- Turizm San. Tic. Ltd. Şti.'den müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmiştir.
...

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BMW’nin Karsan'a notu tam
BMW’nin Karsan'a notu tam
Ek seferler 2 Eylül’e uzayacak
Ek seferler 2 Eylül’e uzayacak