Bakan Yıldırım’dan, Belediyelere suçüstü!
Ahmet Türkoğlu
Advert

Bakan Yıldırım’dan, Belediyelere suçüstü!

Bu içerik 502 kez okundu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kayseri’nin Yahyalı İlçesi’nde öğretmenlerin öldüğü facia için teşhisi doğru koydu: Yıldırım, “Bu olayın da arkasında ihmal ve ihlaller var. Midibüs, normal yol yerine servis yoluna girdiği için kaza meydana gelmiş. Araç şehirlerarası yolculuk yapmak üzere yetkilendirilmiş değil.” dedi.

Haberin özet devamı aşağıda, ancak belediyeler bunu hep yapıyorlar.
Öncekilerden:
Bahçelievler Belediye Otobüsü Tortum’da devrildi 7 ölü 24 yaralı 12.11.2012 http://erzurumajans.com /20458-tortumda-kaza--7-olu-24-yarali.html İstanbul’dan Ardahan’a cenaze götüren otobüs, Erzurum-Ardahan karayolunda 20 m tarlaya uçtu. “SÜRÜCÜ UYUDU” iddiası var…

Şimdiki ile ilgili teşhisler:
Belediye, eski, bozuk ve yetkisiz otobüsünü kirayla şehirlerarası tura gönderdi

YANLIŞ YOLA GİRDİ, ARAÇ ARIZALI VE ESKİ MODELDİ
Öğretmenler ve yakınlarının Kapuzbaşı Şelaleleri’ne gitmek üzere bindikleri Karacaşar Belediyesi’ne ait 50 NC 057 plakalı midibüsün 1996 model olduğu, dilekçeyle başvurularak kiralandığı ve 300 liralık mazot alındığı belirlendi. Minidibüsün freninin boşaldığı yolundaki iddialar araştırılırken, Yahyalı Cumhuriyet Savcılığı kazayı çok yönlü soruşturuyor.
Sürücü Faruk Başavcı’nın;
• inişli çıkışlı ve oldukça virajlı güzergahta,
• freni sıkça kullandığından dolayı balataların şiştiği,
• el freninin de tutmadığı,
• sürücünün vitesi de teknik bir arıza nedeniyle küçültemediği ifade edildi.

Bakanın söylediklerinin altını çizmeli
"8 can kaybı oldu. Bu kazada hatalar zinciri var. Kaza, bir baraj inşaatının servis yolunda meydana gelen bir kazadır. Sürücü, asfalt yol yerine başka bir yola, yani stablize olan baraj servis yoluna girdiği için kaza meydana gelmiş. Şehirlerarası yolculuk yapacaksınız, kuraldır yetkilenmiş araçlarla yapılır. Malesef kazaya davet çıkarılmış. Çok acı bir olay (…).”

Haber
Bakan: “8 kişinin öldüğü kazada ihmal ve ihlaller var” 2 Mayıs 2013 HÜRRİYET
Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK/KAYSERİ, (DHA)

Kayseri’de çeşitli etkinliklere katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Nevşehir’in Gülşehir İlçesi’nden yola çıkan, içinde öğretmen ve yakınlarının bulunduğu midibüsün Yahyalı yakınlarında kontrolden çıkıp Çamlıca 3 Baraj Gölü’ne uçmasıyla ilgili açıklama yaptı. (…)

Son söz:
Belediyeler, şehirlerarası yolcu taşımacısı değil, beldelerini hizmetlisidirler. Ârızî Taşımacılık için bile belge almalıdırlar. Sürücüleri SRC Belgeli, taşıtları yeni, sağlam, bakımlı, donanımlı olmalıdır. Yöneticileri ÜDY ya da en azından ODY Belgeli olmak zorundadır.

Şimdi son soru: Bunlar var mı (idi)?

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı