Habertürk Gazetesi Vasıtasıyla Tüm Medyaya Açık Mektup
Ahmet Türkoğlu
Advert

Habertürk Gazetesi Vasıtasıyla Tüm Medyaya Açık Mektup

Bu içerik 523 kez okundu.

“ÖLÜMLÜ VE YARALANMALI KAZALARDA OTOBÜSÇÜ, KAMYONCUYA TUR BİNDİRDİ” başlıklı yazı, gerçekleri yansıtmıyor.

Makale sahibi, Sn. İSMET ÖZKUL’ dur (Haber Türk Gazetesi) ve kendilerine e-posta ile gönderdiğimiz bu yazıya cevaben bir düzeltmeye rastlanmamıştır. Bu sebeple, bu tarz bir açık seslenişte yarar görülmüştür.

Bu yazının amacı:
Böylece, bu tür konularda yazacak diğer değerli medya mensuplarının dikkatlerini; TÜİK/EGM İstatistiklerine, nerelerde ve neden güvenilemeyeceğine çekmiş olalım. Yine böylece, kendilerinin de “İstatistiklere Doğruları Söylettirmek” için katkıları sağlanmış ve tüm ülkemiz bundan yarar görsün.

Sn. İSMET ÖZKUL;
Yönlendirmiş olduğum bu makalem ("Kaza Haberi"- "Haber Kazası" ve Kaza Tutanaklarında Anayasaya Aykırılık-), Otobüsçülük Sektörüne ait bugünki Ulaştırma Dünyası (05 Kasım 2012) baskılı ve internet gazetelerinde yayınlanmıştır ve tam da değerli şahsınızın;
“ÖLÜMLÜ VE YARALANMALI KAZALARDA OTOBÜSÇÜ, KAMYONCUYA TUR BİNDİRDİ” başlıklı makalenizle eşzamanlı yayınlandığından, makalenize özel bir karşılık olarak yazılmamıştır. Dolayısıyla, çok uzun süredir kavram kargaşalarından; hem başkanı olduğum YÜKSEK TRAFİK GÜVENLİĞİ KURUMU DERNEĞİ, hem de üyesi bulunduğumuz TOFED- TÜRKİYE OTOBÜSÇÜLER FEDERASYONU olarak haklı bir rahatsızlık duymaktayız. Üremiş bu bilgi kirliliklerinden, -ilk başta- ne tarafımız ve ne de taraflarınız sorumlu değiliz.

Ancak, bu makalemin incelenmesinden sonra anlaşılacaktır ki, kavram kargaşası=bilgi kirliliği=kamuoyu yanıltılması, devletimizden kaynaklanmaktadır. Son bir bilgi kirliliği de tarafınıza sunulmaktadır. (OTOBÜS KAZASI haberinin içeriğinden, minibüs çıkıyor...)

TÜİK HAKKINDA UNUTULMAMASI GEREKENLER
1- TÜİK; trafikle ilgili tüm istatistik bilgilerini, Emniyet Genel Müdürlüğümüzden alıp-yayımlamaktadır.
2- EGM; kurumlarının ve İçişleri Bakanlığının "Trafikteki Başarısızlıklarını Örtmeye Yönelik Çabalar" içindedirler.
3- TRAFİK DENETİM ZABITASI; Kaza Tutanaklarında, -DEVLET YANLISI DAVRANMAYA ZORLANMAK- genelgelerinden adeta ağlamaktadır.
4- Bu durumda +2 facia daha yaratılmaktadır:
4.1- "Kaza Sonrası Hukuku" kapsamında; devletin, -kendi hizmet kusurlarından faciaya uğrattığı vatandaşının hukukunu çiğnemektedir,
4.2- Kusurlu Noktanın, Kusurunu Gizlemek=Nice Başka Facialara "CELP" Çıkarmak...
5. ÖLÜ/YARALI YANILTMALARI=ÖLÜ SAYISI EKSİKLİĞİ; böyle bir gerçeğimiz vardır. 'Çünki’leri geçerliyse;
5.1- Sadece olay yerinde öldü denilen/sanılanlar, kayıtlara; TRAFİK ÖLÜMÜ olarak girmektedir.
5.2- Hastane yolunda/içinde, sonrasında (30 güne kadar) ölen yaralılar bu kayıtlarda yoktur.
5.3- Öleni, savcı/hükümet tabibi gelmeden, yerinden kaldırmak yasağından ötürü, yolda kapanmayı gerektiren durumlarda, ÖLÜLER; YARALI DENİLEREK, HASTANEYE GÖNDERİLİP-YOL AÇILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR. ÖLÜLER DE YARALI KAYDINA ALINMAKTADIR7YARALI GÖSTERİLMEKTEDİR.

YOL KUSURU GİZLEME ÖRNEKLERİ VE TRAFİK HİZMETLERİ BAŞKANININ CEVABI

Derneğimiz ve Federasyonumuz adına, hem otobüsçülerimizin KAZA SONRASI HUKUKUNU KORUMAK ve hem de KUSURLU NOKTALARIN İVEDİLİKLE İYİLEŞTİRİLMELERİNİ SAĞLAMAK amaçlı -ve TOFED' in maddi katkılarıyla- otobüslü kazaların olay yeri/olay analizi sonuçlarımda, anılan yerlerde; -çoğunluğu 1 den fazla- kusurlar bulunmasına ve çok belirginliklerine rağmen, tutanaklarda -sürücü suçlu- denilmektedir= 2918/52-b Trafik Yasasının arkasına, devlet saklatılmaktadır.

Üst paragrafta anılan, Trafik Zabıtasının da şikâyetçisi olduğu bu kasıtlı yanıltma durumu, tarafımdan TRAFİK HİZMETLERİ BAŞKANI' na iletildiğinde şaşırtıcı cevap, şu olmuştur:

"_TABİİ Kİ ÖYLE YAPACAĞIZ AHMET BEY! YANİ DEVLETİMİZ ÇOK MU ZENGİNDİR Kİ, -YOLUMUZ KUSURLUDUR" DİYELİM VE VATANDAŞ TEPEMİZE TAZMİNAT DAVALARINI YAĞDIRSIN, ÇATIR ÇATIR DEVLETİ SOYSUN?!..." (Adı bizde mahfuzdur.)

"_ PEKİ, SAYIN BAŞKAN, BU DURUM, -HUKUK DEVLETİ- OLDUĞUMUZ ANAYASA MADDESİ İLE ÖRTÜŞÜYOR MU? VE KUSURLU YERLER DE
KORUNMUŞ=DÜZELTİLMESİ ÖNLENMİŞ OLMUYOR MU?

"_VALLA, İSTER OLSUN, İSTER OLMASIN, DEVLET BÖYLE İSTİYOR. DEVLET-DEVLETİ KUSURLU GÖSTERMEZ, SOYDURMAZ!..."
...
Sonuç olarak; TÜİK, EGM ve KGM nin her dediğine inanmak, vatandaşımızı yanıltmaktadır. Bu konuda araştırma, planlama, haber, eser yapanlara/yazanlara da, sektörlere de, vatandaşlara da yanılma verilmektedir.

Ulaşım sorunlarının azaltılmasında ulusal ve uluslararası bilimcilerin/planlamacıların/yasamacıların/uygulamacıların hemfikir oldukları TOPLU ULAŞIMIN TERCİHİ DE BALTALANMAKTADIR.
***
GEÇTİĞİMNİZ KURBAN BAYRAMINDA ŞEHİRLERARASI OTOBÜS KAZASI -0- !
Çok şükürler olsun ki, böyle bir başlık kullanabiliyoruz.

Sn. İsmet ÖZEL' in makalesinde bahsettiği; "... Otobüslerin, sefer sayılarının çokluğu sebebiyle, çok kalifiye sürücü istihdamı zorunluluğu..." sektörün, zaten kuruluş ve işletme amaçları gereğince yapılmaktadır.

Sürücülerin pek çoğu, sürekli çalıştıklar hatlardaki yol kusurlarının -yeni üreyenleri dışında- çoğunu bilmeseler, yollarımızda çok daha fazla facialar olur ve otobüslerimiz, daha çoğuna karışırlar. Çünki onlar, diğer sürücülerin yaptıkları hataları da telafi edici defansif=savungan şekilde davranarak, facia önleyici de olmaktadırlar.

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı