Advert Advert
“Gece Görüşlü Otobüsü”müz olmuş meğer…
Ahmet Türkoğlu
Advert

“Gece Görüşlü Otobüsü”müz olmuş meğer…

Bu içerik 471 kez okundu.

TEMSA’ya tebrikler, ama çağrımız sürüyor, çünki…

Geçen haftaki yazımızda otobüs üreticilerimize bir çağırıda bulunmuştuk: “GECE GÖRÜŞLÜ OTOBÜS” Bunu takiben, hemen Sn. EKREM OZCAN (TEMSA GLOBAL PAZARLAMA YÖNETİCİSİ) tarafından arandım ve aydınlatıldım, çok da memnun oldum.

Meğer TEMSA, böyle donanımlı bir otobüs üretip, fuarda sergilemiş (Busworld İstanbul 2008) ve bunu da bir Konya firmamız satın almış.(Konset olsa gerek, onları da kutluyorum, bu donanımı tercihlerinden ötürü.)

Basın Bülteninde de geniş açıklama var, ben özetini aldım: Termal kameralı gece görüş sistemi, sürüş güvenliğinde yeni bir çığır açıyor. Kaptan otobüsü siste veya gece karanlığında kullanırken, sistem sayesinde yolu daha net görebiliyor. Yoldaki nesnelerin ısısını temel alarak çalışan termal kamera sistemi, kaptana nesneleri farklı renkte gösteriyor.

(Ayrıca, önemli bir donanım daha eklemişler: TPM (lastik basıncı gözleme) ve kör nokta algılama sistemleriyle de güvenlik en üst düzeye çıkıyor.)

Ben fuarı ve dolayısıyla bu çok önemli güvenlik ayrıntısını, bununla üretim yapan değerli bir üreticimizin bilgilerini atlamışım, çünki cennetlik eşimin ağır hastalığında yanında olduğum dönemdi.
Çağrı: Müşteri isteğine bağlı kalmamalı
Anılan Basın bülteninden anlaşılan o ki, bu donanım, belirli tip otobüslere takılıyor, belki de isteğe bağlı…
Bu durumda, diğer değerli otobüs (hattâ her tür motorlu taşıt) üreticilerimizin, üretimlerine montajında ertelenemez bir öneme sahip, kaçınılamazlık vardır.

Çünki, siste ve veya gece yapılan yolculuklar hiç az değildir. Canlı-cansız tüm nesneler de algılandığına ve sürücüye/kaptana erken uyarı verdiğine göre; yolda giden ışıksız, reflektörsüz ya da yol kenarında işaretsiz, ışıksız bırakılmış taşıtlara vb. çarpmak tehlikeleri de ortadan kalkmış olacaktır.
Sanayi ve Ticaret, Ulaştırma, İçişleri Bakan(lık)larımız da bu konuya eğilmeli, değerli otomotivcilerimizi yönlendirme işbirliğine girmeliler.
Elbette TEMSA’nın ilk olarak ve tek bir tip/model üzerindeki uygulaması, örnek alınıp, kalite rekabeti unsuru olarak tüm ürünler donatılmalıdır.
Yararları tam anlatmak için, görselleri paylaşmakta yarar var.

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor