Karalanan Sektör ve Aldatılan Yolcular
Ahmet Türkoğlu
Advert

Karalanan Sektör ve Aldatılan Yolcular

Bu içerik 411 kez okundu.

Aslında bu “Haber ve İstatistik Kazaları” ile Mayıs’ta Ankara’da yapılacak 4. Karayolu-Trafik Güvenliği Sempozyumuna bir “Poster Bildiri” de sunarak, kayıtlara geçmesini sağlamam gerekiyor. Yapacağım. İnşallah kurul kabul eder.

Daha önce de değindik, ancak düzelmiyor. Devlet, TOFED ve medya işbirliğiyle düzelebilecektir.

Habersiz” olmak/kalmak, aydınlık dünyanın karanlığında yaşamak gibidir. Bu sebeple, medya ve mensupları tüm dünya ve bizim için de önemlidir. Hasb-el kader, biz de ‘mensup’ olduk. Ancak bazı “Haberleme Şekilleri” dolayısıyla da “meczup” olma eşiğine gidip-geliyoruz.

Bunlar, “Haber Kazaları” dır. Kaza Haberleri, bizi elbet üzmektedir. Her 2 tür “kaza”ları da sıfıra çekmeye çalışmaktayız.

İstatistiklerde de “İstatistik Kazaları” yapılmaktadır. Elbet, istatistikler de, bize –pusula- gibi yol gösterirler. Ancak, 7 kişilikten yukarı olan yolcu taşıtlarını otobüs olarak yasalara, yönetmeliklere koyarsanız böyle olur ve –asla gerçekleşmeyecek olan AB ucubesi uğruna- gerçekleri kaybedersiniz.

Onlar da ayırt etmek için, küçüklere ‘microbus’, ortancalara ‘midibus’ diyorlar. Biz ise hepsini aşure ettik.

Böylece minibüslü, midibüslü olaylar da; –Otobüs Kazaları- olarak rakam kabartıyor, otobüsçüyü karalatıyor, yolcusunu kaçırtıyor, otobüsçünün ekmeğini çaldırtıyor, toplu taşımayı baltalıyor.

İşte bu yanıltma/yanılma kaynağı haberlerden birkaçı:
1) Ankara da Yolcu Otobüsü İle Otomobil Kafa Kafaya Çarpıştı; 7 Yaralı 26.02. 2013 medya73. com

Otobüs dediler, hatlı minibüs çıktı!
Keçiören-Ostim hattında çalışan 06 J 0749 plakalı yolcu minibüsü ile Demetevler istikametine gitmekte olan 06 AU 8210 plakalı otomobil kafa kafa çarpıştı.

2) “Otobüs Kazasında Yaralananlar Çevre Hastanelere Kaldırıldı” dediler İETT otobüsü çıktı 08.01.2013 sondakika.com Küçükçekmece'de İBB’nin (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) otobüsü göl kenarına uçtu.

(A.Türkoğlu’nun notu: Aslında bu olaydan, İBB bir ders çıkarmalı; o yolun kenarlarını, 2 yönlü bariyerlemelidir. Yoksa oralardan, daha nice taşıtlar uçacaktır ve canlar yanacaktır.)

3) “Yolcu otobüsü kaza yaptı: 3 ölü 18 yaralı” dediler, “Bahçelievler Belediyesi ne ait otobüsçıktı.
12-11-2012 haber7, İstanbul’dan cenaze için Ardahan’ın Göle ilçesine gelen Bahçelievler Belediyesi’ne ait yolcu otobüsü, Erzurum Tortum karayolu 40’ncı kilometresinde şarampole yuvarlandı.

(A.Türkoğlu’nun notu: Aslında bu olaydan, Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü bir araştırma-soruşturma çıkarmalı; olumsuz sonuçlar halinde, bu belediyeyi cezalandır(t)malıdır.
Cevap aranacak sorular:
1-Yetki Belgesi gerekir miydi, var mı idi?
2-Yeterli sayıda sürücüsü var mı idi?
3-Otobüsün bakımı nasıldı?
4)Lâstikleri kışlık mı idi?
5)Diğer donanımları?
6) Boyun Koruma Korseleri var mı idi?)

4) “Denizli'de 2 otobüs çarpıştı: 9 yaralı” dediler- halk otobüsü ile tekstil işçi servisi çıktı
24 Mayıs 2012 haber7.com
Not: Bu sorunu, bu makaleyi sizlere ulaştırana kadar, yukarıda andığım gibi; bildiri konusu ettim ve Ankara’ya gönderdim bile… Umarım kabul görür…

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı