Trafik Haftamızı da kaçırma katil ayı; lütfen bize de gel!
Ahmet Türkoğlu
Advert

Trafik Haftamızı da kaçırma katil ayı; lütfen bize de gel!

Bu içerik 518 kez okundu.

- Hayrola Ahmet Bey, ne yazıyorsun böyle? Hangi ayıya, neden dâvet yazıyorsun? Hem ayı senin dâvetini anlar mı? Nerede buluşacaksınız, o da ayrı bir konu!
- Ayı anlamasa da, birilerine mesajımızı iletmeye yarasın yeter!

Bu sohbet, eski dostlarımızdan Hüsnü Bey ile aramızda hemen başlayıvermişti. Onların mahalledeki kahveye uğrayıp, bir çay içerken, makalemi de oluşturmaya başlamıştım ki, Hüsnü Bey başımda bitivermiş. Selâmlaşma, çay siparişi derken kaldığımız yerden devama başladık.

- Hayrola Ahmet Bey, nereden icabetti bu başlık?
- ABD' de bir mahkeme, 11 yaşındaki oğulları ayı tarafından öldürülen aileye 1,9 milyon dolar (yaklaşık 3 milyon TL) tazminat ödenmesine karar vermiş.
- Ayı ya da yakınları veya sahibi mi ödeyecek?
- ABD Orman Hizmetleri!
- Kafam karıştı. Nası’ bi’ ölüm bu ki, mahkeme bu kararı vermiş?
- Ayı yola mı fırlamış?
- Ayı, çocuğu bir gezi parkında parçalamış.
- Daha anlamış değilim; parkla-trafikle-bu sonuçla-tazminatla- trafikle bunu senin yanyana getirmeni…
- Ben tazminat mantalitesine hayranım, bunu trafikzedelerle paylaşarak, gözlerini açmak istiyorum.
- Anlaşılmadı, kusura kalma!
- Bak hâkim, kararında ne demiş? “Daha önce başka bir çadıra saldıran ayının yeniden dönebileceğinin öngörülür bir durum olduğunu, Orman Hizmetlerinin, Ives ailesini önce sözlü uyarması, yazılı bir uyarı asması ya da güvenlik çemberi oluşturması gerektiğini belirterek, aileye tazminat ödenmesine…” hükmetti.
- Trafik tazminatı bunun neresine girecek?
- Yargıcın gerekçesindeki çizgiye tam oturacak pozisyonlara…
- Yani?
- Yol kusurlarımız da bu saldırgan ayıdan beter. Burada ayı 2 saldırı işlemiş ve ikincide öldürmüş. Bizim yol kusurları her gün her saat binlerce cana saldırıyor ve parçalıyor, öldürüyor, toplu katliamlar yapıyor. Ama bizim yargıçlarımıza bunlar için tazminat talebi götürülmüyor. Bazen da yargı kusurlarıyla, tazminat talepçilerinin ağzı tıkaçlanıyor.
- Ne diyorsun şimdi sen?
- Katil ayı; lütfen bize de gel! Bize de hukuk öğret! Trafik Haftası öğret!
- Trafik Haftasıyla ne ilgisi var?
- Göstermelik birkaç mizansenle göz boyama haftası da ondan. Bunu böyle yapan da biziz. Daha doğru deyimle, senelerdir trafik güvenliği meselesini teslim ettiğimiz etkisiz yetkili kişilerin esiri edildik. Onların başlattığı kötü yollara düştük, “paşalar gibi süründürülüyoruz”.
***
İşte eğitici haber:
Ayının öldürdüğü çocuk için 3 milyon TL. 04 Mayıs 2011 Haber7 AA ABD'nin Utah eyaleti mahkemesi, 2007 yılında bir kamp alanında 11 yaşındaki oğulları ayı tarafından öldürülen aileye 1,9 milyon dolar (yaklaşık 3 milyon TL) tazminat ödenmesine karar verdi.

Bölge Mahkemesi Yargıcı Dale Kumball, Samuel Ives adlı çocuğun ailesinin, daha önce başka birinin de ayının saldırısına uğradığı kampı kapatmayan ABD Orman Hizmetlerine açtığı davada aileyi haklı buldu.
Kimball kararında, daha önce başka bir çadıra saldıran ayının yeniden dönebileceğinin öngörülür bir durum olduğunu, Orman Hizmetlerinin, Ives ailesini önce sözlü uyarması, yazılı bir uyarı asması ya da güvenlik çemberi oluşturması gerektiğini belirterek, aileye tazminat ödenmesine hükmetti.

Ahmet Türkoğlu
E-mail:
ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı