Advert Advert
“Ağrı Dağı”na da fotoğraf makinası!
Ahmet Türkoğlu
Advert

“Ağrı Dağı”na da fotoğraf makinası!

Bu içerik 466 kez okundu.

“VARAN” hemen koydurmuş, diğerleri ne zaman?
“Bir makine, bin belâ savar!
Saymadım, kaç yıl oldu; ben fotoğraf makinası önereli, sevgili otobüsçülere?!

Birkaç gün önce kısa bir yolculuk için bindiğim otobüsün 2. kaptanıyla (Çeşme’ye gidiyordu, ülkemizin en büyük firmasında çalıştırılan bir otobüs idi) sohbet ediyorduk. Arabada makine olup-olmadığını sordum.
Yok. Tabii ki olması lâzım!.. Ben daha önceleri VARAN da çalışıyordum, tüm otobüslere birer tane verip-zimmetlediler. Kaza halinde de nasıl kullanılacağını öğrettiler. Bunlarda da olması lâzım ama kim alacak, kim koyacak? Baştakilerin düşünmesi lâzım…” dedi.

Makinalar çok ucuzladı! Fiyatlar 600 TL civarındaydı… Şimdilerde 190’ a kadar düştü.

Neden gerekliydi? - Kaza sonrası hukukunda zarar yerine yarar için!
Kaza halinde yapılan tutanaklar, yanlı/yanlış olabilmektedir. Özellikle polis tutanaklarına ve emekli polis bilirkişiliklerine itirazlar ile üniversite/mühendisler odası bilirkişi raporları havalarda uçuşuyorlar/çarpışıyorlar. Davalar çok uzun sürebiliyor. Taraflar çok bunalıyorlar, sıkıntılara düşüyorlar.

Olay yerinde otobüs kaptanlarımızca alınacak çok ayrıntılı fotoğraflar, en kıymetli ve mahkemelerin mutlaka itibar edecekleri kanıtlardır. Yanlı/yanlış tutanakları da geçersizleştirirler. Çünki karelerde yol ve olayla ilgili hemen her ayrıntı bulunur. Yolun; zemini, çizgileri, levhaları, aydınlatmalar, bariyerler vd.

Tazminat ödemek yerine kazanmak için
Gelecek tazminat taleplerini, yolun sorumlularına yönlendirmek ve üstelik onlardan tazminat kazanmak; bizim karşılaştığımız pek çok faciada mümkündür. Otobüsçümüz hak aramasını bilmiyor/istemiyor/masraf edemiyor. Kaybı ise çok fazla oluyor.

“Ağrı Dağı” neden koyuyor?
Firmamızın sahibi Sn. Cerdis Kotan ile görüştük. Son 1 ayda 7 kaza(!) olmuş bir yerde… Yağışta ve kuru zeminde de kaygan olan yerde bir kötü olay yaşadılar. Acıları büyük. Derneğimiz ve Federasyonumuz adına kendilerini aradım. Ben olay yerine gideceğim, ama ön fotoğraflamaları yapmalarını önerdim, yapacaklar ve otobüslerine de fotoğraf makinalarını koyacaklar.

Ben de tespitlerimi yaparak, kaza sonrası hukukunda zararlı çıkmak yerine, yararları için hukukçularına doneler vermeye çalışacağım. Üzüntülerini, acılarını paylaşıyor ve tekrarlarından esirgenmelerini diliyoruz.

Ahmet Türkoğlu
E-mail:
ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor