Adli Tıp, “tıp” diyecek mi?
Ahmet Türkoğlu
Advert

Adli Tıp, “tıp” diyecek mi?

Bu içerik 650 kez okundu.

3. defa geldiğim Bayburt’dan selâmlarımla, saygılarımla yazıyorum: Tıp; tebabetin / hekimliğin dilimizdeki kısa ifadesi (aslı: tıbb’) ise de, çocukluğumuzda oynanan oyunlardan birinin de adıydı. “TIP”  denilince, oyundakilerin hepsi birden, dudaklarını da kapatarak susarlardı. Aklıma nereden mi geldi?

 

“Adli Tıp, benim karşımda “TIP” edecek mi?”  iye merak ettiğimden… Yerinde bir merak: Bilirkişilerde satılmak? Onun sebebi de; daha önce Bayburt’ da gerçekleşmiş olan 3 ölümlü bir greyder-otobüs yanal çarpışması faciası sebebiyle bilim ve hukuk mantığına ters rapor vererek; -en az otobüs yolcuları kadar- masum ve kusursuz, bir de önleyici olmaya çalışmış otobüs sürücüsünü haksız yere suçlamış, -olayın göreni ve dolayısıyla bileni- olmadıkları halde, -edinmiş oldukları bilirkişilik etiketlerini- kötüye kullanmış oldukları; 10 yolcunun ifadeleriyle de sabitleşen kişilerin –kuyulara attıkları haksızlık ve etiksizlik- taşlarını çıkarmak için dünya kadar masraf, zaman, emek, hürriyet harcanıyor… Görerek, yaşayarak bilenlere, yalancı ithamı?

 

Otobüs sürücüsüyle, olayın canlı görgü şahitleri olan mağdur ve müşteki yolcu ifadeleri; ayrı yerlerde alındıkları halde ve bunlar birbiriyle örtüştüğü halde ve ek olarak; Bölge Trafik Zabıtasının ve Jandarmanın ilk olay tutanakları da bunlarla örtüştükleri halde, bunlara ters, bunları yalanlayıcı mahiyette –döktürmeler- yapmış olan sözde bilirkişilerin görüşleri de içinde olan tüm dosya, yerel mahkemece; -kendini bu Trafik Davalarının çoğunlukla Hukuk Yüzkarası- durumuna getirmiş olan Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesine gönderilir. Gelen sözde rapor; sözde bilirkişilerin görüşleriyle –örtüştürülmüştür-. Dosyayı inceledikten sonra ben de rapor yazmıştım; Adli Tıp’ı, sözde bilirkişileri yererek! Hem üzüntü, hem sevinç?

 

Geçtiğimiz Eylülde yapılan ve benim de katıldığım duruşmada yargıç; benim görüşlerimin de bulunduğu dosyayı, tekrar Adli Tıp’ a göndermiş. (Buna üzüldüm: Adli Tıp, dışlanmalıydı. Tek sevincim: Benim raporum ve kanıtlarım da dosyada.) İşte ben şimdi, bundan ötürü merak ediyorum; Adli Tıp, “TIP” etmeyi öğrenecek mi? Malûm deyimle; dosyayı –adam gibi- inceleyip, -adam gibi- bir karar verecek mi? Onların yetersizliklerini, haksızlıklarını ve çok çeşitli trafik vd olaylarda çarpık/çelişkili ve basına yansımış kararlarını da raporuma eklemiştim. Bakarsınız –ve inşallah- meydan savaşlarımız=mahkemeleşmelerimiz başlar, sular bir iyice bulanır, sonra da durulur! Ben şimdiden gülmeye başladım!...

 

Ahmet Türkoğlu

E-mail: ahmetturkoglu55@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayserili Krone aldı
Kayserili Krone aldı
OTAM, Avrupa'da WLTP testine talip
OTAM, Avrupa'da WLTP testine talip