DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Giriş Tarihi : 13-11-2014 17:51

Ardahan = Darmadahan!

Ardahan’da otogar ve devlet rezaleti!
Ardahan, zurnanın son deliği mi?
Sondaki, “Terminal Mevzuatı” na bakmak isteyen var mı?

Bu yazıyı; Sn. Başbakan, Ulaştırma, Sağlık ve İçişleri Bakanları, Ardahan Valisi, Belediye Başkanı ve Ulaştırma Erzurum Bölge Müdürü mutlaka okumalılar, fotoğrafları da görmeliler!

Ardahan’ da bir yer:
Otogar mı?
Kamyongar mı?
Her ikisi bir arada…
Giriş kapısı olarak, dev bir -tak- var; sacdan yapılmış, koyu mavi rengi, paslarla daha da koyulaşmış ve kirlenmiş.

Üzerindeki bozulmuş yazının okunması da çok zor:
“ARDAHAN ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ”
Buna göre, buradan sadece yolcu taşıması yapılır; yolcu taşıma taşıtları girer-çıkar…

OTOGARDA KAMYON/YÜK YAZIHANELERİ?
Evet var!
Kamyonlar?
Evet, onlar da var! Sıralanmış, parketmişler…

YAZIHANELER Mİ?
Kışla tipi mi desek, başka bir şey demesek mi? Görün, karar verin.
İp gibi dizmişler: 10 kadarı solunuzda, bir o kadarı sağınızda… Arada 4-5 yazıhanelik boşluk var, mezbelelik gibi… Orada yazın yolcular, otobüslerini beklerken, taş, kasa, ne bulurlarsa üzerine ilişip, bekleşiyorlar…

Yazıhanede konfor?
İşletmeciye yok ki, yolcuya olsun! Yaklaşık 10 m2, bölmesiz… Soldaki yazıhane dizisinde, otobüs-kamyon yazıhaneleri karışmış…
Yazıhanelerin içinde 8–10 yolcu zor oturabilir. Emziren Anneler mi? Bebek bakımı yapacak olanlar mı? Onların işi zor. Düşünülmemişler. Demek ki gerek görülmemiş. Birden fazla yazıhanesi olan işletmeciler (galiba tek işletmecide var) birini bu işlere tahsis etmiş.
Şimdilerde SURİYE MÜLTECİLERİ, BİZDE DAHA RAHAT YAŞATILIYORLAR… Buradaki yolcularımız da mülteciden daha rahatsızlığa mahkûm edilmişler, süründürülüyorlar…
NEREDE KARAYOLU TAŞIMA KANUNUNUN RUHU?!... NEREDE YÖNETMELİK RUHU?!...

Sorulardan başlayalım:
Ardahan;
1. Neden “darmadahan”, yani darmadağın?
2. Otogarı mı var, kamyongarı mı?
3. İkisinin müşterek olduğu başka bir yer/il var mı?
4. Başka böyle bir “yolgeçen garı” var mı? İçinden yol geçiyor, yol! “Otogariçi yol” dan, yüzlerce hafriyat kamyonları geçiyor! Tozu-dumana katıyorlar.
5. Vatandaşa yani yolculara ve yakınlarına taş yığınları, toz bulutları, çamur deryaları banyosu yaptırılan başka bir yer/il var mı?
6. Zemin, paket taş döşeli iken, kaldır-yeniden döşe! Altına, üstüne/aralarına –taş tozu- seriyorlar. Kuruyken toz, yağışta çamur deryası!
7. Bir firmayı kayırmacılık yeri mi? Bu âdilane bir davranış mı, yoksa âdiyane mi?)
8. Yani, kayırılan bir firmanın otobüslerine; Otogara girmemek serbestisi var mı?
9. Yani, kayırılan bir firmanın otobüslerine; ana caddede kalkış- varış serbestisi var mı?
10. Kayırılana –haksız rekabet- ortamı yaratmak için mi?
• Çünki o OTOGAR/KAMYONGAR karışımı perişan ortama girmek istemeyen yolcular–ki haklıdırlar- , temiz yerde binmek-inmek isteyeceklerdir.
• Çünki o OTOGAR/KAMYONGAR karışımı perişan ortama girmek zorunda bırakılan onlarca firma var. (Yerli olan 3 firma var; diğerleri başka illerin otobüsleri.)
11. Ve yolcular, servis olarak bindirildikleri taşıtların –diyaliz hastalarını taşıma taşıtları- olduğuna aldırış edip-etmemek konusunda bilinç sahibi olmayabilirler.
12. VE DİYALİZ HASTALARI; kendilerine tehlike yaratıldığının farkında ya da umurunda olmayabilirler. Ne tehlikesi mi? “Ağız ve burun maskelerini neden taşıyorlar?” sorusunun cevabını arıyoruz ve buluyoruz. Beden Savunma =Bağışıklık Sistemlerinin zayıflığı vardır, ondan.

Sağlık Bakanımıza soruyoruz:
Peki, sterile yakın hijyenik olması gereken bu taşıtlara, her türlü mikrop zengini diğer insanların (ki hepimiz taşımaktayız) bu taşıtları birer ‘MİKROPBANK’ haline getirmesi önemsiz mi? Tehlikesiz mi?
Ne dersiniz, Sn. Sağlık Bakanım?
Böyle bir duruma, Sağlık Bakanı Sn. AKDAĞ’ ın, “SAĞLIK OLSUN!” demesi mümkün mü? Yani göz yumması?

Bu ülkede böylesi tuhaflıkların, haksızlıkların, insan hayatını ve onurunu hiçe saymanın yapıldığı yer/ler varsa, yerlerini söylesinler; yoksa, bu uygulamanın sebeplerini!
Buradaki perişanlıkların ve haksızlıkların, yolcu+yakını/vatandaş/esnaf şahıslarındaki katmerli saygısızlıkların görüldüğü/anlaşıldığı kadarıyla 3 yerel yöneticisi vardır:

1. Ardahan Valisi Seyfettin AZİZOĞLU;
• İl Trafik Komisyonu Başkanı olarak, kayırma kararını almakla ve Karayolu Taşıma Kanunu (4925) ve Yönetmeliği hükümlerini uygulamamakla!
• Diyaliz hastalarının sağlıklarını tehlikeye atmakla!

2. Ardahan Belediye Başkanı Faruk KÖKSOY;
• Bu ucube, perişan ve rezalet otogar/kamyongar karışımını düzeltmemekle!
• Yaz/kış, tüm yolcuların (pardon, kayırılanınkiler hariç) sağlıklarını tehlikeye atmakla ve yolculuk konforlarını esirgemekle!

3. Ulaştırma Erzurum (10.) Bölge Müdürü Aydın ALPASLAN;
• Karayolu Taşıma Kanunu (4925) ve Yönetmeliği hükümlerini uygulamamakla!
Atanmışları; devlet, seçilmişleri; vatandaş neden görevlendirdi? Keyfi ve/veya ihmalkâr davransınlar diye mi?

Merkez yöneticilerimiz bunları bilmiyorlar mı?
Bu haksızlıkları, tehlikeleri bilmiyor olabilirler. Bilmeleri ve gerekenleri yapmaları için yazıyoruz, zira yapacaklarına inanıyoruz. Çünki, ya Ardahan’ a gitmediler, ya da otogara gitmediler. Buradaki durumu, şahsî ve makam kişiliklerine asla yakıştıramayacaklardır.

• Ne yazıhaneler, yazıhane! Sadece tek oda şeklinde!
• Kamyon ve otobüs yazıhaneleri iç-içe! “Otobüs kalmadı, kamyon verelim! Hizmette sınır yoktur!” demek için olsa gerek!
• Ne yolcular için genel oturma yeri var! Taş yığınları, valizleri, bulabildikleri çeşitli boş kasa/sandık üstüne oturmak isteyenlere imkân(!) bol!
• Ne bebek bakım/emzirme yeri var! Saklana, gizlene, kendini örterek emzirmeye çalışana ortalığı kokutarak bebek bezi değiştirmek isteyene imkân(!) bol!
• Tuvalet mi? Hastalık kapmak için birebir! Saat 15.00 sonrası o da yok; “git çalı/duvar dibi ara!” “Peki, kadınlar?” diye de sorma! (Anarşist misin, KOMONİST misin, nesin?!) Tuvaletçi, kendi kabinine 7-17 yaş arası çocukları dolduruyor, halk deyimiyle: ‘lâk lâk’ !
• Ne polis gezer, ne zabıta! (Sadece çıkış veren bir polis memuru bir oda/yazıhanede bulunuyor.)
• Lokanta, alış-veriş ve yolcuların insâni ihtiyaçlarına cevap verecek bir yer yok! Bir dükkân bozuntusu var; birkaç şey satıyor, tost/çay da yapıyor. Dışarıda da köhne, pis bir –köfteci arabası- var; isteyene “tükürük köftesi” misali… Öğleden sonra o da yok. DEMEK Kİ ARDAHAN’DA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YOK! BELEDİYE YOK! VARSA DA; SAĞLIK KAYGUSU YOK, GÖZETİMİ YOK, MÜDÜRLÜĞÜ YOK, KADROSU YOK! YA DA BURAYA UĞRATMIYOR! YOLCU BURADAN, KAYIRILANA KAÇSIN DİYE Mİ?
• Ne kapısı, kapıcısı, bekçisi var! Olsa, odası yok. Kulübe, darmadağın! Kapı- pencere yok! Çöp dolu ve it/kedi/haşarat evi olsa gerek. İnsana hizmet etmesi gerekenler, bunlara mı ediyor?
• Otogar kapısı mı? Bir tarafta var, diğerinde yok! Kapı dediğin; bir “tâk” gibi… 7-8 m yükseklikte. Koyu maviden, paslı maviye dönmüş… Pas ve silinmeyle, okunması dikkat istiyor.
• “Kapı bozuntusu”nun üzerinde yazılanlar, kavramına ters ve küfür gibi: “HOŞ GELDİNİZ!” “ARDAHAN ŞEHİRLERARASI VE ULUSLAR ARASI OTOBÜS TERMİNALİ” ! Buna inanmayan mı ölsün, inanan mı?

Sn. Başbakanımız RecepTayyip ERDOĞAN’a, Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanımız Binali YILDIRIM’a ve Müsteşar Yardımcımız Talât AYDIN’a, İçişleri Bakanımız İdris Naim ŞAHİN ve Sağlık Bakanımız Recep AKDAĞ’a kaygıyla ve saygıyla duyurulur!
“Yeni otogar yapılacak!” diyecek olurlarsa; “GÖLE SU GELENE KADAR KURBAĞALARIN CANI MI ÇIKSIN?” demek yerinde değil mi?

(Sn. ŞAHİN’ e; Hakkâri nedeniyle geçmiş olsun diyoruz.)
Gerçi, bilirler amma, yukarıda anılan 3 lü yerel yöneticilere Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin ilgili maddesi hatırlatılır ve sorulur: Bu otogar/terminal, bu yasanın/yönetmeliğin/maddenin emirlerine uygun mu?

İKİNCİ BÖLÜM : Yolcu ve Eşya Terminalleri
Terminaller
Madde 51 - Karayolu taşımacılığının ayrılmaz bir parçası ve temel altyapısı olan terminaller ve terminal işletmeciliği Bakanlığın denetim ve iznine tabidir. Terminaller gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından kurularak, inşa edilerek ve kiralanarak işletilebilir. Gerçek ve tüzel kişiler, asgari terminal şartlarını haiz olmak kaydıyla ilgili mahalli idareden izin alarak, bağımsız özel terminaller kurabilir, inşa edebilir ve/veya bu durumda olan terminalleri kiralayarak işletebilir.
Yetki belgesi alınmadan terminal işletmeciliği yapılamaz.
Terminallerde bulunması gereken asgari özellikler ve verilecek hizmetlerin aşağıda belirtilen şekilde olması şarttır.
A) Yurtiçi ve uluslararası yolcu terminalleri;
a) Alt ve üst yapı özellikleri;
Yolcu terminalleri, en az 2000 m2 alan üzerinde, belediye imar planlarına uygun, yol ağlarıyla bağlantısı olan, varsa belediye altyapısıyla irtibatlandırılmış yoksa bu tür altyapıları oluşturulmuş, otobüsler için peronlar, park yerleri, gerektiğinde bunların bakım ve ikmal yapabilecekleri alanları bulunan, açık ve kapalı alanlarında yeterli yangın önleme, söndürme ve alarm ile aydınlatma sistemleri ve araçları bulunan, çevre düzenlemesi yapılmış, engellilerin ihtiyaçlarını karşılayan ve çevreleri güvenlik açısından yeterli ihata duvarı veya tel örgü ile çevrilmiş bir altyapıya sahip olması şarttır.
Yolcu terminallerinde, yolcuların şehir içi ulaşımını sağlayan servis araçları, ticari taksiler ile özel otomobiller için indirme, bindirme ve park yapacakları yeterli bir alan da bulunmalıdır.
Bu altyapı üzerine inşa edilecek üst yapıların ise, sıcaktan ve soğuktan korunmuş bir ortamda, yolcular için bilet satış yeri, yeterli sayıda bay ve bayan tuvaleti ile oturma yerleri, haberleşme ve iletişim, acil sağlık yardımı, polis ve zabıta birimi, beslenme, ibadet, emanet ve benzeri asgari ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde rahat, sağlıklı ve güvenli olması şarttır.
Terminallerin kapalı alanlarında yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, pis koku yayan maddelerin satışı ve ticareti yapılamaz.

b) Terminal işletmecilerinin yükümlülükleri; (Burada, Ardahan Belediyesi;)
Terminal işletmecileri;
2) Terminallerde yeterli sayıda personeli olan güvenlik ve temizlik birimleri oluşturulması ve bu hizmetlerin yürütülmesiyle,
3) Yolcuların bagajlarını taşıyabilmeleri için, yeterli sayıda bagaj taşımaya mahsus kullanımı ücretsiz araç ve gereç bulundurmakla,
4) Alt ve üst yapıya ilişkin özellikleri sürekli olarak faal, çalışır ve kullanılır durumda bulundurmak ve bu hizmetleri yürütmekle,
5) Terminallere giriş çıkış yapan yolcu ve taşıt sayılarıyla ilgili istatistikleri tutmak ve 3'er aylık dönemler halinde, Nisan, Temmuz, Ekim ve Ocak aylarında Bakanlığa bildirmekle,
6) Bakanlıkça belirlenecek konulardaki uyarı, bilgi ve duyuru levhalarını uygun yerlerde bulundurmak, asmak, yerleştirmekle,
7) Terminal kapalı alanlarında satılan gıda ürünlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Gıdaların Üretimi Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Yönetmeliğe uygun bir şekilde olmasını kontrol ettirmekle,
(…)
yükümlüdürler.
DEMEK Kİ, NEYMİŞ? ARDAHAN’ DA, BUNLAR DARMADAHAN İMİŞ!

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com  

DİĞER YAZILARI Kapanmış Trafik Davalarında Yeniden Yargılama 20-09-2015 13:29 Hödüklerden kurtuluş yok mu? 20-01-2015 23:33 Trafikte Hödüklük Zincirlerimiz - 2 04-01-2015 17:52 TC mizdeki Hödüklük? 17-12-2014 22:10 Bir hukuk ayıbımız daha? 01-12-2014 22:19 Adli Tıp, “tıp” diyecek mi? 26-11-2014 15:17 Bakan Ala, Ilıcalı ile trafik güvenliğine koşu 22-11-2014 23:44 LPG nin yaktığı 2 otobüs 13-11-2014 18:01 KGM Cahit ve Yol Denetim Zabıtası masum mu? 13-11-2014 18:01 Devlete, Sağlık Bakanlığı sorusu 13-11-2014 18:01 Elhamdülillah, biz batılılar istifa ederiz! 13-11-2014 18:00 Trafikte Yardımcı Katil Sağlık Bakanlığı? 13-11-2014 18:00 %157= 9 bin’den Haberiniz Var mıydı? 13-11-2014 17:59 K.G.M. Cahit Turhan’a İşaretli Eğitimler 2 13-11-2014 17:59 Cahit Turhan’a işaretli eğitimler 13-11-2014 17:59 Tazminat soru(n)larınıza cevap 13-11-2014 17:59 Trafikte Adli Tıp=Kaos? 13-11-2014 17:58 10 Numara da son numara!.. 13-11-2014 17:58 Karayolları Genel Müdürü Trafik İşaretlerini Bil(m)iyor mu)? 13-11-2014 17:58 Uyuyamadım, yerim dar! 13-11-2014 17:57 Kayaları Hapsetsek Sn. Karayolları Genel Müdürüm? 13-11-2014 17:57 Otobüsçünün Bayram Kaza Karnesi Temiz (mi?) 13-11-2014 17:57 Vicdani ret insan hakkıdır! 13-11-2014 17:57 Başarılı Bayram Trafiği İster Misiniz? 13-11-2014 17:57 Yönetemediği tescillendi! 13-11-2014 17:57 İBB Trafiği Yönetemiyor 13-11-2014 17:57 Otobüsçüler, treni kaçırmamalı 13-11-2014 17:57 Yol felaketlerimizi karayolcudan dinlemek-3 13-11-2014 17:56 Bariyerlilik ve bariyersizlik farkı 13-11-2014 17:56 Yol Felaketlerimizi Karayolcu’dan Dinlemek (2) 13-11-2014 17:56 Bariyerler ve Bilim 13-11-2014 17:56 Panelvan Büyüdü Otobüs Oldu, Yine Otobüsçü Yakılacak! 13-11-2014 17:56 Otobüsçünün ve yolcunun ortak kâbusu -2 13-11-2014 17:56 Otobüsçünün ve yolcunun ortak kabusu -1 13-11-2014 17:56 Bakan Yıldırım’dan, Belediyelere suçüstü! 13-11-2014 17:56 Demek ki bariyer şehiriçinde bile gerekli (mi imiş?) 13-11-2014 17:55 Mustafa Ilıcalı ve Bahçeşehir’in Düğünü=Türkiye’nin Bayramı 13-11-2014 17:55 Trafiğimiz adam olacak mı? 13-11-2014 17:55 TOFED ve YTGK-DER Çocuk Trafik Güvenliğinde 13-11-2014 17:55 Karalanan Sektör ve Aldatılan Yolcular 13-11-2014 17:54 Bakan Güler’e çağrı! -2- 13-11-2014 17:54 Bakan Güler’e çağrı! 13-11-2014 17:54 Asker uğurlamak mı, “kurt dökmek” mi? 13-11-2014 17:54 Otobüs Terminallerinde Trafik Güvenliği (var mı?) 13-11-2014 17:54 Kar Lâstiğin yoksa 8/8 suçlusun? 13-11-2014 17:53 Nerede 8/8 yol kusursuzluğu? 13-11-2014 17:52 Habertürk Gazetesi Vasıtasıyla Tüm Medyaya Açık Mektup 13-11-2014 17:52 Otobüsçüyü 2023’e kadar neler bekliyor? (4) 13-11-2014 17:51 Otobüsçüyü 2023 e kadar neler bekliyor? (3) 13-11-2014 17:51 Otobüsçüyü 2023’e kadar neler bekliyor? (2) 13-11-2014 17:51 Otobüsçüyü 2023 e kadar neler bekliyor? (1) 13-11-2014 17:51 Aynı yerde 1yılda 30’uncu olaya kaza denir mi? 13-11-2014 17:51 Ardahan = Darmadahan! 13-11-2014 17:51 Karayollarımızın, pilavla tamiri 13-11-2014 17:50 Az Sigorta Çok Belâ Savar! 13-11-2014 17:50 Katil Yol+Katil Kavşak+Katil Köprü= Sürücü Suçlu! 13-11-2014 17:50 Devletimin Traktörünü Takdimimdir! 13-11-2014 17:50 Başbakana, Trafik Teşekkürleri 13-11-2014 17:50 Sadece 2 anarşist miyiz? (2) 13-11-2014 17:50 Sadece 2 anarşist miyiz? 13-11-2014 17:49 Köprü Yıkılmak Üzere 13-11-2014 17:49 “Asıl Trafik Canavarı Devlet!” mi desek? 13-11-2014 17:49 Doktorun kilosu kaç para (mı)? 13-11-2014 17:48 Devletimin kalkık kalmış damperleri Yıkarlar köprüleri 13-11-2014 17:48 Otobüsü devirdi, aferini kaptı! 13-11-2014 17:48 Kazalarınıza sevinelim de, Sayın Vekiller, peki sonra?!... 13-11-2014 17:48 Refahiye de otobüsçümüz de devrilmiş meğer… 13-11-2014 17:47 Sigortacılar kar yerine kâr edin 2 13-11-2014 17:46 Sigortacılara! 13-11-2014 17:46 Demek ki olurmuş!... 13-11-2014 17:46 Demek ki varmııış!…(2) 13-11-2014 17:46 Demek ki varmııış!… 13-11-2014 17:46 Sıra bizdeymiş, ona göre!... 13-11-2014 17:45 Ayak parmaklarıma 7 yeni otobüs isterim! 13-11-2014 17:45 Basının Zaferi! 13-11-2014 17:45 Yangın Mercedes, Alman Nankörlüğü Ve Türk Adalet(sizliğ)i (2) 13-11-2014 17:44 Alman Nankörlüğü ve Türk Adalet(Sizliğ)İ? 13-11-2014 17:44 Otobüsçü önce bacağını, sonra hayatını kaybetti… 13-11-2014 17:44 Heeççistan? 13-11-2014 17:43 Otobüsle traktörü çarpıştırma başarısı (!) 13-11-2014 17:43 Otobüs yangınına karşı: TEMSA 13-11-2014 17:43 Yanan ve yakan otobüsler 13-11-2014 17:43 Delil Karartmaya ve Fotoğraflamaya Teşekkür 13-11-2014 17:42 Abdestsizlerin Namazsızları, Dövmesi Caiz mi? 13-11-2014 17:42 “Ağrı Dağı”na da fotoğraf makinası! 13-11-2014 17:41 Trafikzede tarımcı öğrenciler 13-11-2014 17:41 Trafik Haftamızı da kaçırma katil ayı; lütfen bize de gel! 13-11-2014 17:40 Nur topu gibi kurbana, alev topu gibi tazminat 13-11-2014 17:40 20 “Katil”e 1 çözüm, o da yarım! 13-11-2014 17:39 Otobüs firmaları; keselerini yırt(tır)mak yerine, göz-kulak açmalı (4) 13-11-2014 17:39 Otobüs firmaları; keselerini yırt(tır)mak yerine, göz-kulak açmalı (3) 13-11-2014 17:39 Otobüs firmaları; keselerini yırt(tır)mak yerine, göz-kulak açmalı (2) 13-11-2014 17:38 Otobüs firmaları; keselerini yırt(tır)mak yerine, göz-kulak açmalı (1) 13-11-2014 17:38 Devlet var mı, yok mu (idi)? 13-11-2014 17:38 Yollarımız “cici”, sürücüler “tu k.k.” imiş! 13-11-2014 17:38 Sen boşa öldün, ben boşa sevindim Rumeysa’ m! 13-11-2014 17:37 Dampercilerle Devletin rüşveti birlikte mi kalkmış? 13-11-2014 17:37 Türkiye’de yaya olacağımıza, Kenya’da fil mi olaydık? 13-11-2014 17:36 “Gece Görüşlü Otobüsü”müz olmuş meğer… 13-11-2014 17:35 Otobüs üreticilerimize çağırı: Gece Görüşlü Otobüs 13-11-2014 17:35 Otobüsçülerimiz ‘Hava’lanmalı(mı?) ve ‘Demir’lenmeli (mi?) 13-11-2014 17:35 Şekerle başlayalım, şeker(!)lenmeyelim! 13-11-2014 17:34 Devlet Destekli Çatışma!... 13-11-2014 17:32 Bakanımızın enayiliği 13-11-2014 17:32 Katil köprülerden yeni alârm 13-11-2014 17:30 Kör devletim, gör devletim! 13-11-2014 17:30 Katil bariyer, hangi devletin? 13-11-2014 17:30 Eğitimsiz Devletimin, Eğitimsiz Profesörü 13-11-2014 17:29 Devletimin cehaletinin TIR' lamasının cinayetlerinin… 13-11-2014 17:29 İnsan Arası-Köpek Sırası 13-11-2014 17:29 Köpek, şoför müydü? 13-11-2014 17:28 Devletimin patlayan lastiği, pahalıya patladı 13-11-2014 17:28 Otobüsçüm, Duy! Müdür, 115 Bin TL Tazminat Ödeyecek! 13-11-2014 17:27 Kaptan ve devlet, köpeğe yenilirse... 13-11-2014 17:27 Uykusuzluk ve Yorgunluğun Trafik Kazlarına Etkisi 13-11-2014 17:26 “Mahkemeleşme”de Bakanlık ve bakan farkı 13-11-2014 17:08 Bitlis'te otobüsü nasıl devirdik? 13-11-2014 17:07 Denetim mi, ahlâk mı, fren mi patladı? 13-11-2014 17:06 Kafa koparma güvenliği! 13-11-2014 17:06 Bir yıldız daha kaydı;1 ölü 3 yaralı 13-11-2014 17:05 Kaymalı Faciaların Sessiz Diyalogu 13-11-2014 17:05
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1GALATASARAY38102
 • 2FENERBAHÇE3899
 • 3TRABZONSPOR3867
 • 4RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ3861
 • 5KASIMPAŞA3856
 • 6BEŞİKTAŞ3856
 • 7EMS YAPI SİVASSPOR3854
 • 8CORENDON ALANYASPOR3852
 • 9ÇAYKUR RİZESPOR3850
 • 10BITEXEN ANTALYASPOR3849
 • 11GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ3844
 • 12YUKATEL ADANA DEMİRSPOR3844
 • 13YILPORT SAMSUNSPOR3843
 • 14MONDİHOME KAYSERİSPOR3842
 • 15ATAKAŞ HATAYSPOR3841
 • 16TÜMOSAN KONYASPOR3841
 • 17MKE ANKARAGÜCÜ3840
 • 18VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK3840
 • 19SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL3837
 • 20İSTANBULSPOR3816
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
HALİNİZDEN MEMMUN MUSUNUZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA