Özel halk otobüslerinde ücretsiz taşımacılık caiz mi?
Göksal Purtuloğlu
Advert

Özel halk otobüslerinde ücretsiz taşımacılık caiz mi?

Bu içerik 1233 kez okundu.

Kent merkezlerinde toplu taşımacılık hizmetleri belediyeler tarafından verilmektedir. Özel halk otobüs işletmecileri ise taşımacılıkta belediyeleri tamamlayıcı unsurdur. Bir kentin gelişmişliğini anlamak için toplu taşıma sistemlerine bakmak gerek!.. Şuanda Türkiye geneline baktığımız da özel halk otobüs işletmecilerinin konforlu ve güvenli araçlarla taşımacılık hizmeti verdiğini görmekteyiz!..

Her platformda toplu taşımanın bir kültür olduğunu savunur ve ulaşımı halkımıza sevdirmek içinde kaliteli hizmet verilmesi gerektiğinin altının çizerim. Geçmiş yıllarda gerek belediyeler, gerekse özel halk otobüs işletmecileri eski araçlarla bu hizmeti veriyordu. Günümüzde kentiçi toplu taşımacılıkta kullanılan araçların yaş ortalaması ise 4'dür.

İstanbul Otobüs Özel Halk Otobüsü Sahipleri ve İşletmecileri Esnaf Odası'nın organizatörlüğünde 15 Şubat 2014 tarihinde Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile esnafımız bir araya geldi. Sayın Başbakan, KDV ve ÖTV indirimi ile araç tanımı başta olmak üzere bir çok konuda vaatte bulundu. Vaatler karşısında esnaf büyük bir sevinç yaşarken, 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınmalarıyla adeta gol yedi. Bu esnafın zararına olan tek taraflı bir uygulamadır!.. Araç sahipleriyle yaptığım sohbetlerde bu tür taşımanın dini acıdan caiz olup olmadığını hocaya sorduklarını söylediler. Aynı konuyu bende müftüye "özel halk otobüslerinde ücretsiz yolcu taşımak caiz mi? (yani sevap mı, günah mı?) diye sordum. Konu hakkında müftü ve imamların verdiği fetva aynı!.. Müftü ve imamların cevabı aynen şöyle: "Karşılıksız yaptığınız taşımacılıkta esnafın bir memnuniyeti yoksa, bu işten zarar ediyorsa hiçbir şekilde caiz olmaz!.. Onun için dinen bu caiz değildir..."

Trabzon Köprübaşı'na gittiğimde konuyu birde bizim bakkal Temel amcaya sorayım dedim. Selam verip içeriye girdim. Temel amca kasada oturuyor... Temel amca bizim arabalara biniyorsun, Allah razı olsun, hakkınızı helal edin deyip geçip arkaya oturuyorsun. Aynı şekilde bizde bakkalınıza geldik. 3 ekmek, biraz peynir ve zeytin alıp gideceğiz dediğimizde Temel amca olur mu öyle şey. Onlar bana bedava gelmiyor ki, sana bedava vereyim dedi. Ya biz bedava taşıyoruz deyince, senin sorununun muhatabı başbakan. Bu hakkın bize verilmesini başbakan sağladı, seninde sorununu o çözer dedi.

Dikkat edin biz 65 yaş üstünü taşımayız demiyorum, biz özel sektörüz eğer taşıyacaksak, bir şekilde de sübvanse edilmeli diyorum. Tabii ki taşıyacağız. Babamızdır... Dedemizdir... Amcamızdır... Ninemizdir.. Gerekirse sırtımızda bile taşırız ama devlet tarafından yaptırılıyorsa, bunun bir karşılığı olması gerekiyor. Sonuçta bizim de bu işten bir memnuniyetimiz olması gerekiyor ki, bizde bunları taşıyalım. Nasıl ki ekmeği ücretsiz alamıyorsak, ulaşımda ücretsiz olmamalı!..

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı