evden eve nakliyat
Edep Yâ Hû
Göksal Purtuloğlu
Advert

Edep Yâ Hû

Bu içerik 1201 kez okundu.

Uyan esnafım uyan!.. Otobüs altından gidiyor, sen hala oyunda oynaştasın!.. Birileri seni kullanıyor, farkında değilsin!.. Belediyelerin çözüm ortağı olarak lanse ediliyorsun, bununla sevine dururken, kazancının da ne olduğunu bilmiyorsun!.. Çıkmışsın sosyal medyaya, astığım astık, kestiğim kestik mantığıyla nara atıyorsun!.. O günler geride kaldı!.. Bugün birlik zamanı!.. Eğer edebini takınıp birlik olmazsan, yarın sen hiç olmayacaksın!..

 

İngiliz Generalin hikâyesini birçoğumuz biliyoruz. Bilmeyenlere de hatırlatayım; Türkler ile baş edemeyen İngiliz generali, rütbelileri içi su dolu bir havuz başında toplar… Havuzun içine bir hamsi atar ve subaylara bu balığı elleriyle tutmalarını söyler. Uzun uğraşlara rağmen bizim hamsi bir türlü ele gelmez. General, subaylarına geri çekilmelerini emreder. Ve havuzun tıpasını göstererek çeker!.. Bir süre sonra havuzun suyu boşalır, susuz kalan hamsiyi general kuyruğundan tutar kaldırır. Akabinde subaylarına; “Bakın işte Türklerin de böyle içini boşaltarak ele geçireceğiz” der!.. Evet sevgili esnaf dostlarım, birileri tarafından havuzun suyu boşaltılıyor, bazı kendini bilmez esnafımız da suyu boşaltanlara bilerek ya da bilmeyerek katkı da bulunuyor!.. Edep Yâ Hû esnaf arkadaş!.. Sen kime ve neye hizmet ediyorsun!..

 

Özel halk otobüsü taşımacılığında 20’nin üzerinde ücretsiz seyahat kartı bulunuyor. Geçmiş yıllarda gelirin yüksek, giderin az olması münasebetiyle ücretsiz taşınan yolcuları, esnafın gözü görmüyordu!.. Her yıl Türkiye genelinde özel halk otobüs taşımacılığı geriye gitmeye başladı. Gelir ve gider dengeleri bozuldu. Bugün en büyük gider kalemi olarak akaryakıt karşımıza çıkmaktadır!.. Diğer gider kalemlerini de üst üste topladığımızda bir otobüsün aylık ortalama 39 bin TL gideri çıkıyor. Ya gelir? Onu da söyleyeyim: 34 bin TL!..

 

Evet sevgili dostlar, bugün bir milyon TL sermaye sahibisiniz ve aylık elinizden giden para 5 bin TL!.. Otobüsü satıp parayı bankaya faize koysanız yıllık kazancınız 100 bin TL!.. Böylesine büyük bir sermayenin sahibi olan esnafın kamu kurum ve kuruluşlarındaki değeri ise bir TL bile değil!.. Esnafın neden bir TL bile değeri yok hiç düşündünüz mü? Bazılarınız mırıldanır gibi oluyor ama siz zahmet etmeden ben söyleyeyim: birlik ve beraberlik yok!..

 

Bunca ücretsiz taşıma yapılırken, her geçen gün geriye gidilirken, araçlarımızın değeri yarıya düşerken, bizler 65 yaş ücretsiz seyahatlerini konuşuyoruz!.. Salı günleri gurup toplantılarında Meclisin kapılarını aşındırıyoruz!... Tamam 65’lik esnafı etkilemedi demiyorum etkiledi ancak bardak zaten dolmuştu, taşması için 65’lik son damla oldu!.. Bizim asıl meselemiz 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşımaları olmamalı!.. Mücadele verilecekse tüm ücretsizler için verilmeli!..

 

65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın ücretsiz seyahat etmelerine müsaade edilmesi, siyasi bir ranttır!.. Tabiri caizse özel halk otobüs işletmecilerinin kucağına pimi çekilmiş bombayı bıraktılar. Dedelerimize, babalarımıza kanunla bu hakkı verdiler. Onlarda kanundan doğan bu haklarını kullanıyorlar. Bunun içindir ki, büyüklerimize lütfen saygıda kusur etmeyelim. Ey esnaf, bizim sorunumuz 65 yaşındaki vatandaş ile değil, asıl mesele bizim kucağımıza bu bombayı atanladır!.. Bizler 65 yaş üstü vatandaşlarımızı elbette taşıyacağız. Bunun kaldırılmasını istemekte bana göre yanlış olur!.. Burada asıl üzerinde durmamız gereken konu, belediyelerin bizi desteklemesidir. Örneğin bizler İstanbul’da İETT’nin tamamlayıcı unsuru olarak çalışıyoruz ya (!) Genel Müdürümüz Mümin Kahveciye’de bir çağrıda bulunayım: “Sayın Kahveci, senin arkanda büyükşehir belediyesi var. Bütçen yetmediği yerde belediyeye başvurup istediğiniz kadar parayı alabiliyorsunuz!.. Akaryakıtı ucuz alıyorsunuz!.. Araç değişimlerinde en iyi fiyat size veriliyor!.. Biz sizle aynı paraya taşıma yapıyoruz, giderlerimiz ise sizden daha fazla. Bu hiçte adil bir durum değil!.. Başta bizi siz desteklemeniz lazım!.

 

Göksal Purtuloğlu

Cep: (0533) 422 22 77

E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CMS ihracatta rekor kırdı
CMS ihracatta rekor kırdı
EuroTürk 12 adet treyler aldı
EuroTürk 12 adet treyler aldı