evden eve nakliyat
Halk otobüsçülerine rampa şoku
Göksal Purtuloğlu
Advert

Halk otobüsçülerine rampa şoku

Bu içerik 750 kez okundu.

Engelli kişilerin sosyal yaşamın tüm alanlarından tam ve eşit yararlanabilmesi için sosyal yaşam alanlarına ulaşmaları ve bu alanları bağımsız şekilde kullanabilmeleri gerekmektedir. Toplu ulaşımı engellilerin de kullanımına uygun hale getirmeyi öngören İETT, kendi araçlarını erişilebilirliğe uygun hale getirdi. Bu bağlamda iş ortakları olan özel halk otobüs işletmecilerine de uygunluk ve erişilebilirlik konusunda talimat verildi.

 

Araçlarının yaş çalışma süresi dolmak üzere olan özel halk otobüs işletmecileri de, engelli rampası yerine yenileme yolunu seçti. Tabi bu yol günümüz Türkiye’sinin ekonomik güçlükler ve sosyal yaşantılardaki çalkantılardan dolayı biraz gecikmeye uğradı. 2001 model aracı olan esnaf, yıl sonuna kadar değişim hazırlıklarını yaparken, 2002-2003 ve 2004 model aracı olanlar ise, İETT tarafından “ya engelli rampası ve klima takacaksınız, ya da bir ay içerisinde aracınızı değiştireceksiniz…” talimatı ile bir anda şok oldu!..

 

Esnaf soluğu özel halk otobüs şirket yöneticilerinin yanında aldı. Bazı şirket yöneticileri, hissedarlarına, “şuanda Büyükşehir, İETT ve üretici firmaların yetkilileri ile toplantılar yapıyoruz. Kısa sürede bir çözüm yolu bulacağız” yanıtını veriyor. Tatmin edici mi? Artık onu da size bırakıyorum!.. Esnaf ise haklı olarak, aracının çalışma yaşındaki süresinin dolmasını talep ediyor. Buda onun en doğal hakkıdır. Değişim için daha 4-5 yılı olan ama aracını değiştireceğin diye baskı yapan kurum bana göre haksızlık yapıyor. Eğer böyle bir taleple esnafa geliyorsa, gerekli desteği de sağlamalı.

 

Malumunuz üzere ülkemiz 8 Haziran’da bir seçim sürecinden geçti. Bu seçimde beklenen tek partili hükümet sonucuna ulaşılamadığı gibi bir kaos ortamı oluştu. Döviz aldı başını gitti!.. Kredi faiz oranları yükseldi!.. Haliyle tüm bunlarda otobüs fiyatlarının 70 ila 150 bin TL artmasına neden oldu!.. Burada yine ezilen ise gariban esnafımız oldu!.. Nedeni ise hükümetin kurulamayışıdır. Şuanda kurulan hükümet seçim hükümeti ve Kasım’da tekrar sandığa gideceğiz. Kim gelirse gelsin, tek başına hükümet kurulmadığı müddetçe, biz özel halk otobüs işletmecileri daha çok zarar görürüz.  Oysa ki bu kaos ortamında, esnafı üretici firmaların kucağına atmak yerine 5-6 ay ek süre verilmesi daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

 

Göksal Purtuloğlu

Cep: (0533) 422 22 77

E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CMS ihracatta rekor kırdı
CMS ihracatta rekor kırdı
EuroTürk 12 adet treyler aldı
EuroTürk 12 adet treyler aldı