Alooo 153 mü?
Göksal Purtuloğlu
Advert

Alooo 153 mü?

Bu içerik 819 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşın sorunlarına hızlı çözüm bulmak için yaklaşık 2 yıl önce Alo 153 çağrı merkezini faaliyete geçirmişti. Aradan geçen süre zarfında İstanbul halkı bu çağrı merkezi ile neredeyse akraba oldu. Balkonda oturuyor, canı sıkıldıkça 153’ü arıyor!.. Çağrı merkezine gelen şikayetler sonucu en fazla muzdarip olan ise özel halk otobüs işletmecileri!..

 

Vatandaş çağrı merkezini arıyor!.. “Alooo 153’ü mü?” Görevli memur, “Evet buyurun.” Vatandaş başlıyor özel halk otobüsü şoförünü şikayet etmeye!.. Şikayet konularına baktığımızda: Yargısız infaz!.. Neymiş efendim, araca vatandaşın bisikletini de alacakmış! Neymiş efendim, vatandaşın çuvalını, torbasını alacakmış!, Neymiş efendim, vatandaşın kedisini köpeğini alacakmış! Neymiş efendim, durak harici beni şoför indirmedi! Neymiş efendim şoförün kaşının üstünde gözü var v.s!.. Çağrı merkezine gelen şikayetlerin hepsini yazmaya kalksak, burada yerimiz yetmez!.. Aslı astarı olmadık konularda özel halk otobüs işletmecileri çağrı merkezi üzerinden şikayete maruz kalıyor!.. Yav arkadaş, bu özel halk otobüs işletmecileri sütten çıkmış ak kaşık demiyorum ama el insaf ya!..

 

Şikâyetler çağrı merkezine gidiyor. Oradaki memur görevini yapıyor. Şikâyet kaydını oluşturuyor, ilgili birime aktarıyor. Yani İETT’ye!.. Ey İETT görevlisi: ben şimdi oturdum evimin balkonuna, orta şekerli Türk kahvesini yudumluyorum. Bu arada telefonla da aradım bizim meşhur Alo 153’ü!.. Ve Eminönü- Kafdağı (Meşhur Anka Kuşu’nun bulunduğu dağ) hattında çalışan özel halk otobüsü şoförünü şikayet ediyorum. Beni “KUŞ”un bulunduğu durak da indirmedi diye!.. Memur kaydı oluşturdu ve gönderdi İETT’ye (!) bizim İETT memuru duydum ki, şikayet ettiğim masal hattında çalışan aracın şoförü hakkında rapor tutmuş ve araca 1000 bilet cezası kesmiş!.. Brova ya!.. Araştırma var mı? Yok!.. Şahit var mı? Yok!. Sen neye göre 1000 bilet cezası kestin?..

 

Özel halk otobüsleri 24 saat biri bizi gözetliyor evi gibi!.. Ayrıca uydudan da aracın nerede olduğu takip ediliyor!.. Şikayete maruz kalan aracın kamerası, yetkililer tarafından izlenmiş olsa, şikayetin de asılsız olduğu ortaya çıkar!.. Dolayısıyla özel halk otobüs esnafına da haksız yere ceza kesilmemiş olur!..

 

Ben buradan İETT yetkililerine sesleniyorum. Denetime karşı değilim. Denetimin daha da sıklaştırılmasından yanayım. Böyle bir şikâyet olduğu zaman hemen araç içi kameralar izlensin. Sonra vatandaş ile şoför yan yana getirilsin. Yapılan araştırmada şikayet eden haklıysa, değil 1000 bilet, 2000 bilet ceza kes!.. Zaten buna işletmecinin de söyleyecek sözü olmaz!.. Ama haksız yere kesilen her caza, hizmet kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Esnaf şuanda zaten ciddi oranda para kazanmıyor. Kazandığını da böyle asılsız cezalara gönderiyor!..

 

İETT, birkaç genelge yayımladı. Önceleri araçlarda evcil hayvan taşımak yasaktı!.. Şimdi ise kafes içerisinde taşınabileceği belirtiliyor!.. İyi güzel de araçların içerisi hayvanat bahçesine döndü. Ya bisiklet konusuna ne demeli!.. İETT, 2 yıldır kendi araçlarının önüne aparat takarak bisikletleri taşıyordu. Peki, son günlerde araç içinde bisiklet taşınabilir genelgesi neyin nesi? Hadi bir tane bisikleti anladık da 8 tane bisiklet bir araca aynı anda nasıl konulacak? Sen gel de bu vatandaşları araca alma! Bire bin ekleyip, “Alooo 153 mü?” İşte görüyorsunuz!.. Kaleme aldığım bu makalem, yaşanmış gerçek olaylardır!.. İstenildiği anda da yetkililere konuyla ilgili gerekli dokümanları verebilirim. Milli Teknik Direktörümüz Şenol Güneş’in da söylediği gibi: “Adalet zengin bir hazinedir, günü gelince herkese lazım olur.”

 

Göksal Purtuloğlu

Cep: (0533) 422 22 77

E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı