Biletçiler İSPARK’a!
Göksal Purtuloğlu
Advert

Biletçiler İSPARK’a!

Bu içerik 781 kez okundu.

Özel halk otobüs şirketlerinden İstanbul Halk Ulaşım A.Ş.’nin genel kurulu, esnafın katılımıyla 28 Haziran 2011 tarihinde yapıldı. Seçimlere tek listeyle katılan Mustafa Altuntaş ve ekibi, esnafın tekrar güveneni kazandı. Mustafa Altuntaş ve ekibine yeni dönemde başarılar dilerim.

Genel kurula katılan İETT Genel Müdürü Sayın Dr. Hayri Baraçlı, esnafa hitaben bir konuşma yaptı. Özel halk otobüslerin mavi akbil sorunlarını çözeceklerini ve 2 Temmuz itibariyle İETT otobüslerinde şoförlerin akbil kullanımının yasaklanacağını dile getiren Sayın Baraçlı, 15 Temmuz 2011 tarihinden itibaren de özel halk otobüslerindeki biletçilerin kaldırılacağını bu konuda öhö şirket yöneticileri ve esnaftan anlayış beklediklerini belirtti.

Hatırlanacağı üzere özel halk otobüslerindeki biletçilerin kaldırılması ilk olarak 2007 yılında gündeme gelmiş ve uygulamanın 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe gireceği duyurulmuştu. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu tarihte biletçiler kaldırılmadı ve bugünlere kadar gelindi. Şimdi biletçilerin kaldırılmasıyla birlikte işsizlik kervanına bu grupta dahil edilecek. Oysaki Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta işsizliğin üzerine gidildiğini ve işsizlik oranlarının sürekli aşağıya çekildiğini üstüne basa basa söylüyor.

Şimdi İstanbul’da hizmet veren yeni otobüslerle birlikte 2300 halk otobüsü bulunmaktadır. Bu otobüslerin büyük bir bölümünde çift biletçi çalıştırılmaktadır. Biletçilerin kaldırılmasıyla birlikte yaklaşık 4 bin kişi işsiz kalacak. Otobüslerinde yüzde 80’inde çift şoför görev yapmaktadır. Her otobüste çift şoför uygulaması yapıldı diyelim ancak işsiz kalan biletçilerin yüzde 10’una bu şekilde görev verilebilir. Diğerleri yine açıkta!...

Malumunuz İstanbul’da otopark işletmeciliğini büyükşehir belediyesi iştirak şirketlerinden İSPARK yapmaktadır. Burada görev yapan personel, vasıfsız elaman niteliğini taşımaktadır. Bizim biletçilerimizin birçoğu vasıfsız eleman. Dolayısıyla işsiz kalan personelin İETT önderliğinde İSPARK ve büyükşehir belediyesine bağlı diğer kurumlarda değerlendirilmesi, hatta öncülük verilmesi gerekir!...

Biletçilerin kaldırılmasıyla birlikte özel halk otobüs işletmecilerini bekleyen önemli bir konuda nakit akışıdır. Şuanda akbil hak edişleri 15 günde bir yapılmakta, esnaf ise akaryakıt ve diğer giderlerini günübirlik topladığı paradan karşılamaktadır. 15 günde bir yapılan ödemelerde esnaf sıkıntı çekeceği için bu uygulamanın haftada bir yapılması gerekir. İETT Genel Müdürü Sayın Dr. Hayri Baraçlı’nın bu konuda da bir girişim de bulunacağını tahmin ediyorum. Çünkü Sayın Baraçlı, İstanbul’da modern kent içi toplu taşımacılık yapılması için yoğun mesai harcayan ve sürekli projeler geliştiren akademik bir bürokrattır.

Göksal Purtuloğlu
E-mail: goksal.purtuloglu61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı