Uluslararası ilişkilerde güç kavramı
Göksal Purtuloğlu
Advert

Uluslararası ilişkilerde güç kavramı

Bu içerik 855 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde bir kitap okudum. Kitabın ismi "Uluslararası ilişkilerde güç kavramı ve yumuşak güç". Gümüşhane Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. sayın Kadir Sancak tarafından kaleme alınan bu katip, aslında özel halk otobüsü camiasının kendine yön anlamında bir yol haritası olarak değerlendirebiliriz. Bu kitabı tüm şirket başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin okumasını tavsiye ederim.

Kitabın özünde binlerce yıl önceden günümüze gelen güç kavramından bahsediliyor. Güç kavramı neredeyse geçen süre içerisinde biraz yumuşasa da etkisini kaybetmemiş!.. Günümüzde bazı projeleri doğru yapsan bile güç kavramı altında eziliyor, başarılı olamıyor ve vizyona çıkamıyorsun. Bunun içindir ki, özel halk otobüsü camiası güç kavramının güçlü tarafında olması lazım. Yani ezilen değil, ezen olması lazım. Böyle olduğu zaman sorunlar çok daha kolay çözülür, projeler çok daha kolay hayata geçer. Böylece esnaf rahata ulaşır, ferahlığa erer.

Meşhur bir atasözümüz var; "Bir elin nesi var, iki elin sesi var..." Öyle ya İstanbul'da özel halk otobüs esnafının 5 eli var!.. (Yani burada el diye kast ettiğim 5 şirkettir!) Görünüş itibariyle daha çok ses çıkması gerektiği gibi görünse de iki el makamı notalı ses çıkarttığı için kulağa hoş geliyor. Oysa 5 el ses düzenini bozuyor, kulağa çirkin geliyor!..

Dedik ya güç kavramı diye; İvedilikle özel halk otobüs camiası güçlerini birleştirmeli!.. İstanbul'da 5 şirket, 2 bin 175 özel halk otobüsü var. Oysa İstanbul'da 5 değil, bir şirket ve tek ses olmalı!.. Esnaf güç birliği yapmalı, şirketler birleşmeli!.. Bir Anadolu yakasında bir de Avrupa yakasında merkez oluşturulmalı, yönetim kurulu ile profesyonel kadro birbirinden ayrılmalı!.. Burada birbirimize alınıp darılma, küsme olmamalı!.. Amacımız üzüm yemeye çalışıyoruz. Bağcıyı dövmüyoruz!..

Not: İstanbul Halk Ulaşım A.Ş.,11 Haziran 2016 tarihinde Olağan Genel Kurulunu yaptı. Genel kurulda yeniden başkan seçilen Mustafa Altuntaş ve ekibine başarılar diliyor, yeterli oyu alamayarak seçilemeyen İbrahim Kala ve ekibini de bir daha ki genel kurula kadar Mustafa Altuntaş'ın karşısında değil de yanında görerek, hep birlikte esnaf için çalışmalarını temenni ediyorum.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı