FSM konusunda gerçekçi olmakta fayda var!..
İrfan Kalkan
Advert

FSM konusunda gerçekçi olmakta fayda var!..

Bu içerik 907 kez okundu.

Şehirlerarası otobüsler Ağustos ayından bu yana Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü (FSM) kullanamıyor. Nedenini herkes biliyor: Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü). Sektörün sivil toplum kuruluşları son günlerde FSM’yi tekrardan otobüsçülerin kullanımına açmak için çabalıyorlar.

Bu çabaları takdirle karşılıyorum. Çünkü bizim otobüslerimiz de diğer meslektaşlarımızın otobüsleriyle aynı güzergâhı kullanıyor. 3. Köprü nedeniyle Ağustos ayından bu yana ek maliyetler hayli kabardı. Otobüslerimiz 140 kilometre daha fazla yol yapıp, tekrardan Kavacık’a girmek zorunda kalıyor. Bir buçuk saatlik zaman kaybını saymıyorum bile...

Meslektaşlarımız otobüslerin hâlâ FSM’den geçeceğine yönelik umutlarını kaybetmemişler. Ben de umut ediyorum. Ancak acı gerçekler bu umudumu ileri götürmemi engelliyor. Umudumu tüketen nedenler ise şöyle:

Eski adıyla Boğaziçi Köprüsü, yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün (1. Köprü) 2017 yılında tadilata gireceği ve 6 ay gibi uzun bir süre açılmayacağı söylentileri. Bu durumda, FSM’nin trafik yoğunluğu yaşamaması için otobüs ve kamyonların köprüden çekilmesini gerektirecektir ki, bu zaten şu anda uygulanıyor.

Diğer bir neden de 3. Köprünün, eski adıyla Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılarak hizmete açılması. Devlet yetkilileri bu köprü için yurt dışından kredi kullanıldığını belirtiyorlar. Yani tamamıyla kâr etmek usulüne göre çalışan bir köprü. Şimdi burada şunu sormak istiyorum. Köprünün parasını halkın binek otomobillerinden çıkarabilir misiniz? Çok zor!..

Devletin bunu yapabilmesinin tek ve yegane yolu, 1. Köprü’yü ve FSM’yi kapatmak olacaktır ki, bu İstanbul trafiğini felç eder, öldürür... Böyle bir şey olamayacağına göre sonuç kaçınılmaz görünüyor. O zaman tek bir seçenek, tek bir yol var demektir.

Şehirler arası ve yurt dışı çalışan otobüs ve kamyonlara 3. Köprü’yü mecburi istikamet yapmak... Zaten böyle de yapılıyor uzun zamandır. Şimdi otobüsçüler olarak umuyoruz ki, FSM tekrardan otobüslerimizin hizmetine verilsin. Umut ediyorum ama, nereden bakarsam bakayım, iki ucu keskin bıçak. Köprüler hakkında çıkan bu haberleri okudukça umutlarım yok oluyor neredeyse...

Kısaca, 3. Köprü’yü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) otobüsçüler ve kamyoncular finanse edecek. Bu köprünün parasının kısa sürede çıkması da mümkün görünmüyor. Bence sektör olarak imkânsızı başarmaya bakalım ancak alternatif düşüncelerimiz de olsun.

Çünkü 3. Köprü, otobüsçü ve kamyoncuya yol oldu!.. Otobüslerin FSM’yi kullanması için üst mercilerde girişimler görüyorum. Ben de tüm otobüsçüler gibi umut ediyorum. Ancak imkânsız olduğunu düşünüyorum. “FSM” konusunda daha gerçekçi olmakta fayda var!..

Ayrıca bir not: Emniyet Genel Müdürlüğü, emniyet araçlarının 3. Köprü ve Körfezdeki Köprü'den geçişini yasakladı. Nedeni ise, pahalı olması!..

Vesselam.

İrfan Kalkan

E-Mail : istozkaymak@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı