Umutlar yine suya düştü
İrfan Kalkan
Advert

Umutlar yine suya düştü

Bu içerik 3120 kez okundu.

Şehirlerarası otobüsçüler yeni yıla yeni umutlarla bakarken, gelen zamlarla sektöre yeni bir yük bindi. Gün geçmiyor ki derdimiz, sıkıntımız bitsin. Zaten belini doğrultamayan sektör, bu sayede iyiden iyiye bitme noktasına yaklaştı.

Enflasyonla herhangi bir uyumu bulunmayan bu zamla nasıl geçineceğiz, bilmiyorum. Osmangazi Köprüsü’ne yapılan yüzde 44’lük zamla otobüslerin her bir geçişi, yeni yılda 164 liraya yükseldi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü zammı da gidiş-geliş masrafımızı katladı. Bir otobüs için köprü geçiş ücretinin bu kadar artması insaflı bir durum değil. Çünkü otobüsler gün içinde gidiyor, dönüyor ve seferlerini köprüler üzerinden yapıyor. Otobüsçülerin sıkıntısı büyük, ancak otomobil kullanıcıları da sıkıntıyı derinden hissediyor.

Sadece Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerine yapılan zamlar sıkıntı yaratmıyor, birçok yerde gişe ücretleri de zamlandı. Böyle olunca masraflar kat be kat çoğaldı. Ancak bu sektörün ölmesi isteniyorsa, buna doğru bir uygulama diyebiliriz. Daha önce defalarca söyleyip sesimizi duyurmaya çalışmamıza rağmen bu zamların yapılmış olması sektörün ölümü demek.

Sadece otobüs sahiplerinin değil, sektörden ekmek yiyen bütün insanların zor durumda olduğunu, geçim sıkıntısı yaşadıklarını, çoluğunu çocuğunu, kirasını, ödemelerini düşündüğünü defalarca söyledik. Anlatmaya çalıştık, herkes bilsin istedik ve çözüm bekledik. Otobüsçü zarar ederken çalışanını da düşünmek zorunda. Ama bizi bizden başka düşünen yok. Diğer yandan yolcuların rahatını, güvenliğini, cebini de düşünmek gerekiyor. Bu zamlar herkesin zararına. Otobüsçülerin maliyetleri yüzde 25, yüzde 30 arttı. Bu maliyet yüküyle çok zorlanıyoruz. Belimizi doğrultamaz hale geldik. Sıkıntımız yeni yılda sürdüğü gibi, bir de katlanarak arttı.

Geçtiğimiz yıl sık sık dillendirdiğimiz ve çözüm beklediğimiz diğer bir mevzuumuz da 2. köprü sorunu. Sektör mensupları bu konuyu gerekli yerlere de iletti. Ancak sonuç otobüsçüler için yine olumsuz. 2019 yılının yeni UKOME kararıyla kamyonet, minibüs gibi araçlar FSM Köprüsü’nden geçebilecek. Otobüsler için bunu talep ettiğimiz halde bize böyle bir izin yok. 3. köprünün bize çok ağır bir maliyet yükü var. 2. köprüden geçişlere izin verilseydi bir nebze rahatlayacaktık. Yeni umutlarla baktığımız 2019, maalesef umutları yeşerteceği yerde iyice söndürdü. Vatandaşların seyahat özgürlüğü büsbütün kısıtlanmasın diye büyük bir uğraş veriyoruz. Fakat çözümü ne olacak? Ne yapmamız isteniyor, bilmiyorum. Nasıl olacak bu işler?
Vesselam.
İrfan Kalkan
E-Mail : istozkaymak@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıldırım sevinci
Yıldırım sevinci
Fuarın gözdesi Ekol
Fuarın gözdesi Ekol