Yine günah keçisi olduk
Serhat Akçakaya
Advert

Yine günah keçisi olduk

Bu içerik 1110 kez okundu.

Trafik sorununa bilimsel yönden bakıp, nerde hata yaptığımızı gözden geçirmeliyiz. Eğitimle bu sorunun çözebileceğine inanıyorum. Kazaların geneline baktığımızda otoyol ve çevre faktörü ön plana çıkıyor. Bu yıl ilk defa  şehir içinde (İstanbul-Kavacık'ta)  olan malum kaza dışında ölümlü kaza yoktu. Kavacık'taki kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

 

Türkiye geneli trafik kazalarına ve özel halk otobüslerinin karıştığı kazalara şöyle bir bakalım. İstanbul'da Erguvanlarla beraber yaklaşık 3000 özel halk otobüs var. Bu otobüsler günde yaklaşık 900.000 km yapmaktadır. Ölümlü ve yaralanmalı kaza oranı şehiriçi toplu  taşıma dahil  yüzde 3'tür. Türkiye ortalamasına baktığımızda 2012 yılında yüzde 5.2'dir. (karayolları verisi) Avrupa ortalaması ise yüzde 6.5'dir. Bu verilerden yola çıkarak aslında Türkiye bilindiği gibi kötü bir düzeyde değildir.

 

Bayramlarda ise bilanço şu şekildedir: Örneğin 2013Ramazan Bayramı'nda yapılan kazalar bilançosu 86 ölü, 4bin 711 yaralıdır. 2014 yılı Ramazan Bayramı'nda 82 ölü, 2 bin 422 yaralı!.. Diğer taraftan son 10 yılda özel halk otobüslerinin Türkiye genelinde bayramlarda yaptığı kazalardaki 10 ölü!.. Rakamlar her şeyi anlatıyor.

 

Ama bakıyorsunuz Ramazaman Bayramı'nda meydana gelen ve bizi de derinden üzen 3 kazadan dolayı bir anda özel halk otobüs camiası günah keçisi ilan edildi. Eğer bir suçlu arıyorsanız onu bilmem ama aranan bu suçlu kesinlikle özel halk otobüs şoförleri değildir!..

 

Türkiye'de tabii ki bir trafik problemi var. Bunu detaylarına inip, yoğun bir eğitimle çözülebilir. Kabataş'ta yaşanan otobüs kazasıyla ilgili Erguvan Şoförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri çok ilginç bir açıklamalar yaptı. Bu zor günümüzde yapılan bu açıklamaları üzüntüyle izledim. Şoför arkadaşına destek olacaklarına, kendilerine maddi istekte bulunup, mesleklerini ispiyonladılar!..

 

Akabinde harekete geçen emniyet mensupları ve İETT yetkilileri bazı araçlar için rapor tutup ceza yazdılar. Bu yöntemle başarıya ulaşılamaz. Oysaki kesilen rapor paralarını eğitime ayırsak, tüm sorunu çözeriz. Her şeyin başı eğitimdir.

 

Tabii ki eksiklerimiz var. Her camia da olduğu gibi yanlış kişiler aramızda olabilir. Bizler daha çok çalışıp bu arkadaşları aramızda barındırmayalım!.. Nitelikli, kalifiye ve ahlaklı kişilerle çalışalım. Camia olarak birbirimize destek olalım. Yazımın başlığındaki gibi kimse bu camiayı günah keçisi ilan etmesin!.. Rakamlar ortada.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı