Transist 2016 da öho çalıştayı
Serhat Akçakaya
Advert

Transist 2016 da öho çalıştayı

Bu içerik 1084 kez okundu.

Toplu ulaşım fuarı olan transist 2016 da özel halk otobüsü çalıştayı yapıldı. Özel halk otobüsü çalıştayının moderatörlüğünü de Afyan Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi ve Kaptanlar Bölüm Başkanı Kemal Karayormuk ve Kaptanlar Külübü koordinatörü Ekrem Özcan yaptı.

İETT'den daire başkanları, müdürleri, TÖHOB temsilcileri, İstanbul'da 5 şirket başkanı ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda önemli konu başlıkları detaylı bir şekilde ele alındı. Keniçinde en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüslerdir. Bu konuda Türkiye'de yaklaşık 22 bin özel halk otobüsüyle günlük 15 milyon yolcu taşımaktadır. Toplu ulaşım da hizmet çıtasının yükselebilmesi için öncelikle yapılması gereken tek bir konu var o da devlet desteğiyle birlikte yerel yönetimlerin taşımacı esnafa gerekli imkanları tanımasıdır.

Benimde Özulaş adına katılımcı olarak bulunduğum toplantıda; özel halk otobüslerinin temsilcileri olarak bizler tüm sorunlara değindik. Çalıştayın sistemli bir şekilde yönetildiğinden tutunda en çok hangi konuların işleneceğini, en önemli sorunlar, sektörü tehdit eden etkenler, nelerin sektör için fırsat olacağı gibi bir çok konu yöneticiler tarafından oylanarak belirlendi.

Belirlenen en önemli beş konu ise şu şekilde sıralandı: 1- Kaptan şoförlerin eğitim düzeyi ve kamu hizmeti farkındalığı. 2 - Sürdürülebilir gelir politikasının oluşturulması. 3 - Gelir arttırıcı çözümlerin eksikleri.  4 - Garaj ve parklanma problemi. 5 - Diğer toplu ulaşım sektörlerinin sisteme girmemesinden (minibüs, dolmuş) kaynaklanan gelirin düşme sorunu.

Bu belirlenen maddeler İBB ve İETT ile akademisyenler tarafından rapor haline getirilerek özel halk otobüslerinin geliştirilmesi için, yetkilere sunulacak. Sorunların çözümü noktasında çalışmalar yapılacak. Sonuç olarak bu kadar kapsamlı bir çalışmanın bilimsel olarak esnafa fayda getireceğini düşünüyorum. Programa katılan tüm temsilcilere de katkılarında dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam