Önemli hedefler ve gelişmeler
Serhat Akçakaya
Advert

Önemli hedefler ve gelişmeler

Bu içerik 816 kez okundu.

Özel halk otobüs işletmecileri ailesi olarak bir araya geldik. İstanbul'daki şirketler, İstanbul esnaf odası, Anadolu’daki oda ve şirket yöneticileri ile beraber Ankara'da başta başbakanlık, başbakanlık müşavirliği, ilgili bakanlıklar ile aile ve sosyal politikalar bakanlığında toplantılar yapıldı. Müjdeli haberi ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklandı.

 

Bakanlık; şehir içi toplu taşımadan ücretsiz yararlanan 65 yaş üzeri vatandaşların, gazilerin, şehit yakınları ve engelliler için özel halk otobüs işletmecilerine belediyeler aracılığıyla gelir desteği ödemesi yapacak.

 

Aylık gelir desteği ödemesi ile ilgili esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenecek. Söz konusu kanuni düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunularak, en kısa sürede yürürlüğe gireceği günü umutla bekliyoruz.

 

Tabii ki bu düzenleme yasalaşmadan, her hangi bir kıymeti yoktur!.. Onun için özel sektör temsilcileri yasa çıkmadan önce gerekli projeleri hazırlamadır. Ne kadar destek verileceğini, nasıl bir ödeme planı çıkartacaklarını belirleyip, bunu grup başkan vekillerine, parti yönetimlerine ve de Aile ve Sosyal Politikalar Müsteşarlığı ve bürokratlarına vakit kaybetmeden sunmalıdır. Bu konuda nereye gidilmesi gerekiyorsa, gidilmeli ve sonuç alacak hamleler yapılmalıdır. Çünkü yasada yapılması gereken hamleler şuan da yapılmazsa, verilecek ücretlerin tüm Türkiye de özel halk otobüsü camiasını tatmin etmesi, sektörün dinamiklerinin yeniden hareketlendirmesine yol açacaktır.

 

Yapılan toplantılar, Ankara'ya gidilirken birlik, beraberlik olan özel halk otobüsü camiası bir şeyler alınmasıyla beraber boş durmamalı!.. Projeler üretip, sektörün güçlenmesi adına büyük şehir beledilerine, toplu taşım sistemi ve ücret konusunda yeni düzenlemeler yaparak daha da büyüyebilir. Bunu da birlikte çalışıp, proje üreterek özel halk otobüsü işletmeciliği bir yerlere gelebilir.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı