Beklenen ücretsiz yolculuklara ödeme yapıldı
Serhat Akçakaya
Advert

Beklenen ücretsiz yolculuklara ödeme yapıldı

Bu içerik 827 kez okundu.

Malumunuz ücretsiz taşımalar Nisan 2015'te kanunlaştı. Ocak 2016'da yayımlanan Resmi Gazete’de de ödeme şekli resmiyet kazandı. Buna göre belediyeler adına kentiçi toplu taşıma hizmeti veren şahıs yada özel şirketlere, araç başı 1000 TL'ye kadar devlet desteği verilecekti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın ortak yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanıp çıkmıştı.

Bizler de özel halk otobüslerini temsil eden yöneticiler olarak; Ankara’da hem bu işle ilgilen muhataplarımızla, hem milletvekilleriyle, bürokratlarla ve de sivil toplum kuruluşları ile birden fazla görüşmeler yaptık. Paranın biran önce ödenmesiyle ilgili yoğun bir mesai harcadık. Bu konuda emeği geçen başta Bakanımız Mehdi Eker ve İstanbul milletvekillerimiz Mehmet Muş, İsmet Uçma, Hasan Turan, Metin Külünk, İBB Başkan vekilimiz Ahmet Selemet, İBB genel sekreterimiz Hayri Baraçlı, İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci olmak üzere katkıda bulunan bürokrat ve tüm siyasi parti yöneticilerine teşekkürlerimizi suruyorum.

Sonuç olarak kamuoyunda "Tasarruf Kanunu" olarak bilinen ve kimlerin kamu hizmetlerinden indirimli veya ücretsiz yaralanabileceğini düzenleyen 4736 sayılı yasa kapsamında sayılan kişileri, işletmeler, belediyeler aracılığıyla toplu taşıma hizmetinden ücretsiz yararlandırmaları kaydıyla araç başına 1000 liraya kadar devlet desteği verilecekti. Bu ödemelerin 11 aylık olarak Şubat ayına kadar olan kısmı 06.05.2015 tarihinde esnafımıza ödendi. Tabii bu yeterli mi derseniz değil ama bir başlangıçtır. Önümüzdeki dönem hem bu ücretin artırılması hem de sınırlı bir hale gelmesi için yoğun bir mesai harcayacağız. Dünyanın hiçbir yerinde sınırsız biniş yoktur. Bu binişlerin kesinlikle sınırlandırılması gerekiyor. Sınırsız olması hem usulsüz binişi artırıyor hem de ücret veren esnafımızı rahatsız ediyor. Sosyal medyada bu konuda aşırı şikayet oluyor. Ben ücret veriyorum hem de tıka basa araçlarda gidiyorum diye serzenişler var. Bu konuda kesinlikle sınırlama gelmeli, keyfi değil ihtiyaçla binilmesi gerekiyor. Bu konuda ısrarlarımız sürecektir.

Son olarak bu konuda emeği geçen özel halk otobüsleri yöneticilerine değinmek istiyorum. Başta İstanbul'daki 5 şirket yöneticileri olmak üzere, esnaf odasına, TOHÖB, Ankara esnaf odasına ve yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Yasanın tüm esnafımıza hayırlı olmasını dilerken, bazı kesimler tarafından küçümsenen bu yasanın yıllardır kangren olan ücretsiz taşımacılığın ilk yasası olduğuna da dikkat çekmek istiyorum. Tüm emeği geçen kişilere tekrar teşekkür eder, esnafımıza hayırlı olmasını dilerim.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı