Özel halk otobüsçülerinin beklentileri
Serhat Akçakaya
Advert

Özel halk otobüsçülerinin beklentileri

Bu içerik 846 kez okundu.

Malumunuz üzere Türkiye'de demokrasi ve millet iradesine darbe girişiminde bulunuldu. Bununla beraber başlayan ve 30 Temmuz  2016 tarihine kadar İstanbul’da İETT otobüsleri, Raylı Sistemler, Şehir Hatları, halk otobüsleri, Otobüs AŞ ve Deniz Motorları tam gün ücretsiz taşıma yaptı. Anılan tarihten 10 Ağustos 2016 tarihine kadar ise akşam 20:00-06:00 saatleri arasında ücretsiz yolcu taşımaya devam etti.

Türkiye genelinde çoğu büyükşehir belediyelerinin bile yapmadığını İstanbul da toplu taşıma araçları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kararına uyarak milletimize yardımcı olmak amacıyla yaklaşık 25 gün bu hizmetleri halkımıza sundu.

Zor dönemlerde bile bu kadar fedakarca davranan özel halk otobüslerinin artık İstanbul'da değil, tüm Türkiye'de hak ettiği değeri artık bulması gerekmektedir. Seçimden önce verilen sözlerin tutulmalıdır. Her türlü fedakarlığı yapan toplu taşıma araçları, kamuoyunda artık hak ettiği yeri bulmalıdır. Bununda yapılması için en büyük sorun olan toplu taşıma yasası, yasal tanım ve hak edilen plaka tahdidinin biran önce çıkması gerekmektedir. Bunun yasal alt yapısı hazırdır. Ddaha önce yapılan görüşmeler ve verilen dosyalar komisyonlara gelmiştir. Sadece hükümetimizin ve sayın Başbakanımızın inisiyatif alıp, özel halk otobüslerinin hak ettiği hakları vermesi gerekmektedir. Düşük maliyetlerle bu işi sürdürmeye çalışan özel halk otobüsü esnaf perişan vaziyettedir. Bu konuda hükümet ve yerel yönetimler adım atıp sorunu çözmez ise esnafın yok olması an meselesidir. Yapılacak en iyi iş, esnafın zor şartlarda yürüttüğü taşımacılığı kolay hale getirmek, hak ettiği hakların tamamını acilen yapılacak yasalarla güvence altına almaktır.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratlarından; ücretsiz taşımacılığı sorunsuz yapan özel halk otobüslerinin mağduriyetlerinin biran önce giderilmesini bekliyoruz. Şartların zorlaştığını, esnafın yüksek maliyetlerin altından kalkamadığını belirtmek istiyorum. Cefakar esnafın haklarının biran önce verilmesi sonucunda ancak özel halk otobüsleri hak ettiği yerlere gelir. Aksi takdirde sorun katlanarak büyür gider.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com
 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı