Fiyat politikasının tutarsızlığı -2
Serhat Akçakaya
Advert

Fiyat politikasının tutarsızlığı -2

Bu içerik 883 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki mühendisler ve çalışanlar arasında fiyat politikasını ayarlayabilecek düzeyde sayısız personeli kesinlikle vardır. Ulaşım alanında; Akyolbil sistemi, mobil İETT ve belbim projeleri gibi bir çok ödül alan projeler var. Sorunun çözülebilmesi için belediye bünyesinde cesaretli ve zamanın ekonomik şartlarını kabul eden cesur bürokratların ortaya çıkması lazım. Aksi takdirde ne İETT, ne de özel sektörün ayakta kalması mümkün değil!..

 

2014-2015 İstanbul servis ücretleri belirlendi. Zorunlu servis ücretleri her yıl UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi – İstanbul Büyükşehir Belediyesi) tarafından belirlenmektedir. UKOME’nin belirlediği ücretler öğrenci taşımacılığı  yapan tüm servisler (özel okullar, devlet okulları, vakıf okulları) için geçerlidir. Eğitim ve öğretim yılında geçerli olan tavan  (en yüksek) okul servis ücretleri şöyle:

 

En kısa mesafe 0-1 KM ARASI 151 TL, en uzun mesafe ise 23-25 KM ARASI 370 TL oldu. Şu şekilde özetlersek; 370+151=521 /2=260 ortalama fiyat. Bunu öğrencilerin gittiği gün sayısına böldüğümüzde  22 gün =11.81 TL gidiş geliş ortalama bir öğrencinin yolculuk  fiyatı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bu rakam özel halk otobüslerinde mavi kartta 77/200 biniş=0.385 öğrenci fiyatı 1.10 + 0.385=1.485 /2=0.742 ortalama bir yolculuk geliyor. Normal öğrenci fiyatı olsa bile 2.20 TL günlük biniş!.. Aynı UKOME'nin aldığı kararla fark ortada!.. Özel halk otobüs işletmecilerinin suçu ne? anlayamıyorum!.. Tabi ki toplu taşıma araçları uygun olacak!.. Bu kadar da olmaması gerekir!.. Ankara'da bir öğrenci fiyatı 1.60 TL... Samsun'da bir öğrenci fiyatı 2.00 TL... Kocaeli'de bir öğrenci fiyatı ortalama 1.90 TL... Bursa'da ortalama 1.60 TL... Saydığım bu şehirlerde büyükşehir!.. İstanbul'da hayat seviyesi bu şehirlerden düşük mü? İstanbul'daki sıkıntı nedir niye bu işe kimse eğilmiyor?

 

Nereye kadar gidecek? Bu düzensizlik nasıl olacak? diye esnaf hep beklenti içinde!.. Yapılacak olan düzenlemeler belli!.. Acilen öğrenci ile tam bilet arsındaki fark kapatılmadır. Öte yandan mavi kart oranının yükselmesiyle İBB'ye yük getirmeden bu iş çözülebilir!.. Yeter ki bu düzenlemeleri bürokratlar görülsün.

 

Sorunlar  göz önünde!.. Çözümlerde belli!.. Eğer bu fiyat politikası düzelmez ise; esnafın aracını değişmeyi bir kenara bırakın, yakıt alamayacak hale gelecek!.. Son olarak bu zor şartlarda çalışan ve işini yürüten esnaf kardeşlerime verdikleri hizmetten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı