Advert Advert
Genel seçim ve beklentiler
Serhat Akçakaya
Advert

Genel seçim ve beklentiler

Bu içerik 717 kez okundu.

Genel seçimlerinin yapılmasına artık çok kısa bir süre kaldı. Bütün vatandaşlarımız gibi özel halk otobüsleri sektörü olarak bizlerde yapılacak seçimin neticelerini heyecanla ve ümitle beklemekteyiz.

 

Her seçim, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Beklentilerimiz var. Taleplerimiz var. Ümit ediyoruz ve hedefe ulaşacağımız günün heyecanı ile yaşıyoruz. Ayrıca seçim demokrasi açısından önemli bir araç olup, insanlar seçme ve seçilme haklarını kullanarak ülke yönetiminde söz sahibi olmaktadır.

 

İlk defa hem mevcut iktidar partisi, hem de diğer muhalefet partileri; Özel halk otobüsü camiası için umut dolu vaatlerde bulundu. Kentiçi toplu taşıma sektörü ile yakından ilgilendiler. Bu durum tabi olarak sektörün geleceği ve sorunlarımızın çözülerek, taleplerimizin karşılanması açısından umutlarımızı artırdı. Programlarına özel halk otobüslerini almış olmaları, başlangıç olarak bizleri mutlu etti.

 

Sabahın ilk ışıklarından gecenin sonuna kadar kentimize ve insanımıza hizmet götüren, cefakâr ve vefakâr özel halk otobüsü esnafının yeni dönemle birlikte inşallah talepleri karşılanır, sorunları çözümlenir. Çalışma şartları iyileştirilir ve gelirleri artırılır. Böylelikle refah ve huzur içinde vatandaşlarımıza daha nitelikli hizmetler sunarız.

 

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun, Ankara Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası tarafından düzenlenen tüm sektör mensuplarının katılım gösterdiği toplantıda vermiş olduğu sözler ve açıklamalar umut dolu ve olumluydu. Türkiye genelinden de taşımacı temsilcilerinin katılım gösterdiği toplantıya İstanbul özel halk otobüsleri temsilcileri olarak bizlerde katılarak esnafımızı temsil ettik. Burada talep ve sorunlarımızın takipçisi olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Toplantıyı organize eden Ankara Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Sayın Ercan Soydaş ile emeği geçen çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz.

 

Sayın Başbakanımız, şoför esnafının sorunlarına, talep ile beklentilerine genel olarak değindikten sonra özel halk otobüslerinin sorunlarına ayrıca vurgu yaptı. Başbakanımız,  2918 sayılı Karayolları kanuna kimlik ve tanımın koyulacağını ve yasayla esnafın korunacağını taahhüt etti. Bu söz büyük bir alkış ve heyecana neden oldu. Elbette sorunlarımızın ilk ağızdan dile getirilerek çözümü yönünde söz verilmesi, sektör için çok olumlu oldu ve bu yönde moralimiz yükseldi.

 

2016 yılına kadar yeni araç alımlarında ÖTV alınmayacağının ifade edilmesi, ulaşım sektörü için geçici de olsa önemli bir teşvik. İnşallah bize en önemli katkıyı sağlayacak olan KDV’nin de yüzde 8’e indirilmesi ve yakıttan da ÖTV’nin kaldırılması gerçekleşir. Bizlerde finansman problemimizi önemli ölçüde çözmüş oluruz.

 

Toplantıda sorun ve taleplerimizi ihtiva eden 10 maddelik dosyayı Sayın Başbakanımız, ilgili Bakanlarımız, Bürokratlarımız ve Siyasi Parti Temsilcilerine sunma imkanını da bulduk. Görüştüğümüz devlet görevlilerinin bizleri sıcak karşılaması, ilgilenmesi ve sunduğumuz dosyayı inceledikten sonra gereğinin yapılacağı yönünde söz vermeleri umutlarımızı daha da artırdı. Seçimden sonra sık, sık kendilerini ziyaret ederek bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı belirttik ve kapılarının her zaman açık olduğu cevabını aldık. Sunduğumuz dosyada özetle;

 

- Yasal Tanım ve kimlik,

- Ücretsiz yolculuklar için ödenecek katkı payının tatmin edici olması ve bir an evvel uygulamaya başlanması, 

- Yakıtta ÖTV alınmaması ve KDV’nin %8’e indirilmesi,  

- Özel Halk Otobüsleri için kent içinde uygun noktalarda durak ve garaj tesisi yapılması,

Özel Toplu Taşım yolları ile ticari hızın artırılarak toplu ulaşımın tercih edilir hale getirilmesini ifade ettik. 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimlerinin ülkemize, milletimize, sektörümüze hayırlı olmasını temenni ederken, kazasız hayırlı çalışmalar diliyorum.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor