ÖHO Şoförleri Her Zaman Yanınızda
Serhat Akçakaya
Advert

ÖHO Şoförleri Her Zaman Yanınızda

Bu içerik 789 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde televizyon ekranlarına ve yazılı basınımıza şöyle bir olay yansıdı: Özel halk otobüsüne binen genç kadın tam İstanbul Kartı’nı basacağı sırada kap krizi geçirdi. Bir anda yere düşen kadının yardımına otobüs şoförü Murat Evin ve yolcular koştu. Yolcular ve şoför Murat Evin, genç kadın için ambulans istedi.

Olay yerine ambulansın uzun süre gelmemesi üzerine şoför, genç kadını otobüsle hastaneye götürmeye karar verdi. Yolcuların büyük çoğunluğunu indiren otobüs şoförü, kalan yolcular ile birlikte genç kadını hastaneye yetiştirmeye çalıştı. Trafiğin tıkalı olan bölümlerinde otobüsten aşağı inen bir yolcu, yolu açmaya çalıştı. Otobüs sürücüsü hastaneye ulaşabilmek için birden fazla ters yola girmek zorunda kaldı. İstikameti üzerinde bir ambulans gören şoför, otobüsü durdurarak ambulansa doğru koştu. Kahraman şoför, ambulansın dolu olduğunu görünce yeniden direksiyon başına geçerek hastanenin yolunu tuttu.

Televizyonda izlediğimiz kadarıyla yol boyunca yaşanan hararetli konuşmalarda an be an kameralara yansımış. Adeta zamanla yarışarak genç kadını hastaneye yetiştirmeye çalışan şoförün bir yandan ambulans istemeye devam ettiği görülüyor. Zaman zaman yoldaki araçlardan yol isteyen sürücünün, yolda karşı yönden gelen ambulansa yetişmek için otobüsü durdurduğu görülüyor. Hızla otobüsten inen sürücünün bir süre sonra ambulansa tepki göstererek geri geldiği görülüyor. Daha sonra hastanenin yolunu tutan sürücünün, hastaneye vardıklarında ise ‘Doktor’ diye bağırarak otobüsten inmesi de görüntülere yansıyor. Sürücünün getirdiği sedye ile genç kadın acil müdahale odasına götürülüyor. Şoförün kahramanca mücadelesi ile zamanında hastaneye yetişen genç kadının, yapılan ilk müdahale sonucu hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi. Olay kısaca böyle gelişti.

Ben bu durumdan ziyade şu olaya değinmek istiyorum: Hayatın her anında gerçekten tüm şoför, personel ve araç sahipleri vatandaşa  olduğu kadar yardım etmeye çalışıyor, vatandaş art niyetli olsa bile!.. Şunu da çok iyi biliyorum ki; vatandaş şoföre emanettir ve şoför arkadaşlar da bu ülkenin genlerinde olan vefayı her zaman göstermişlerdir.

Sivil bir platform olan Kaptanlar Kulübü tarafından her ay düzenlenen ayın kaptanları yarışmasında Murat Evin de aday gösterildi. Kahraman şoförümüzün burada pek destek görmediğini öğrendim. Öte İstanbul'daki 5 şirket ve Esnaf Odası'nın yöneticileri harekete geçti ve onların bu hareketi sonrası muhteşem bir dayanışma örneği sergilendi. Murat Evin kardeşimiz, şehir içi kategorisinde birinci oldu. Kendisini tebrik eder ve bu dayanışmanın her alanda özel halk otobüsü bileşenlerinin göstermesini diliyorum.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı