Toplu taşımada otobüslerin önemi
Serhat Akçakaya
Advert

Toplu taşımada otobüslerin önemi

Bu içerik 980 kez okundu.

Trafikte seyreden araçların büyük bir bölümüne baktığımızda sadece sürü olduğunu görüyoruz. Bu durum kent içi yollarda trafik tıkanıklılığı, hava kirliliği, gürültü ve kaza olasılığında artış gibi olumsuzluklara neden oluyor.

Zorunlu olmadıkça özel araç kullanılmamalı... Bunun yerine toplu taşıma araçları tercih edilmelidir. Özel araç kullanılması zorunluluğunda ise mümkün olduğu kadar zaman ve yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla yoğun trafiği olan yollar ve sıkışan kavşaklar yerine alternatif yollar seçilmelidir. Toplu taşıma araçlarının artması, şehir trafiğini sıkıştırmaz!.. İnsanların toplu taşıma araçlarına yönelmesi en güzel şekilde toplu ulaşımı geliştirecek, şehirler de daha rahat bir yaşam şartı oluşacaktır. Toplu taşıma araçlarını tercih edelim ki hem trafik, hem de insanlar rahatlasın!

Trafiğin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi için uygulanması gereken bir diğer konuda özel araçla seyahat yerine toplu taşıma araçları, metro – metrobüs, lastik tekerlekli toplu taşıma araçları tercih edilmesi gerekmektedir. Büyük kentlerde toplu taşıma hizmetleri yaygınlaştırılmalıdır. Böylece trafik sıkışıklığı azaltılıp, hem  ekonomiye hem çevreye hem de şehir gürültüsüne en çok da ülke ekonomisine faydası vardır. Ayrıca  otomobil egzozlarının neden olduğu kirlilik azaltılabilir. Kent içi ulaşımda kullanımı uygun, daha az hava ve gürültü kirliliği oluşturan toplu taşıma araçlarının sistemleridir. İnsanların bireysel taşımacılıktan toplu taşımacılığa yönlendirilmesinde de ön ayak olabilecek olan bu alternatif sistem, gürültü etkisini azaltmak için de uygulanması gereken tercihlerden biri olmalıdır. Böylelikle toplu  taşımacılıkla birlikte azalan taşıt sayısıyla orantılı olarak çevre etkilerinin de azalacağı gözlenecektir.

Anlaşılacağı üzere toplu taşıma araçlarının hepsini kullanmak, şehir hayatının gelişmişlik ölçüsü olsa da en çok ekonomik olarak kentlere ve ülkelere katkı sunacaktır. Bu konumda en çokta otobüslerin hem manevra hem her yerde çalışma ve maliyet olarak diğer toplu ulaşım araçlarından daha önde gelmektedir. Halkımızda bunların kıymetini bilmelidir.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı