Mustafa Ilıcalı söz verdi
Serhat Akçakaya
Advert

Mustafa Ilıcalı söz verdi

Bu içerik 788 kez okundu.

Özel halk otobüs işletmecileri, yerel yönetimlerin tamamlayıcı unsuru olarak vatandaşa toplu taşıma hizmeti vermektedir. Geçmişten günümüze baktığımızda taşımacılıkta hizmet kalitesinin yükseldiğini görmekteyiz. Esnaf, çağın gereksinimine uygun teknoloji harikası araçlarla bu hizmeti vermektedir. Dönemsel olarak araç personeline de belirli konularda eğitim verilmektedir. Esnaf Odası ve İstanbul'daki 5 şirket yöneticilerinin önderliğinde tüm Türkiye genelindeki kooperatif ve işletme temsilcileri ile yıl içerisinde birden fazla istişare toplantıları düzenlenmekte ve yaşanan sorunların çözüm yolları aranmaktadır. Gelirin her geçen gün düştüğü, giderin ise artığı bir dönemdeyiz. Esnaf sıkıntılı!.. Geleceğe ümitle bakmak istiyor ve bunun içinde biz yöneticiler var gücümüzle çalışıyoruz.

Özel halk otobüs işletmecilerinin sorunları arasında öncelik KDV indimi, ÖTV'nin kaldırılması ve araç tanımı olarak hep karşımıza çıkmakta ve bunun içinde projeler geliştirmekteyiz.

Yaşadığımız sorunların biran önce çözüme kavuşması için Ankara'nın yolunu tuttum. Durağımız Türkiye Büyük Millet Meclisi!.. İlk kapısını çaldığım kişi AK Parti Milletvekili Ulaştırma Komisyon Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı oldu. Sayın Ilıcalı ile ulaştırma da yapılacak yeni düzenlemeler hakkında görüştük. Sayın Ilıcalı ise bize özellikle araç tanımı konusunda yardımcı olarak konuyu bizzat takip edeceğinin sözünü verdi. Özel halk otobüsü tanımı 2918 sayılı Trafik Kanunu'nda yer alacak, artık bundan kaçınılması söz konusu değil. Benim girişimim ve Sayın Ilıcalı başta olmak üzere diğer vekillerimizin de desteğiyle araç tanımı, oluşturulan Trafik Komisyonu'na sunuldu. Araç tanımının ardan birde özel halk otobüs yasası çıkacak. Bu güzel haber tüm esnafımıza hayırlı olsun.

Sayın Ilıcalı ile yaptığım görüşmenin ardından yine İstanbul Milletvekilimiz sayın Hasan Sert'i ziyaret ettim. Akabinde Kalkınma Bakan Yardımcısı sayın Yusuf Çoşkun ve Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütge ile makamlarında görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerimiz lafta kalmadı ve icraat için düğmeye basıldı. Meyvesini hepbirlikte yiyeceğiz inşallah!.. Bunun içinde her zaman bir olup, diri olmalıyız!..

Özel halk otobüs işletmecileri tek vücut olmalı!.. Esnaf Odası, TÖHOB, İstanbul şirketleri ve Ankara Esnaf  Odası başta olmak üzere diğer illerdeki temsilcilerde bir araya gelerek ortak çalışma yapmalı. Yapılan çalışmalar, rapor halinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ilgili birimlere sunulmalı!.. Araç tanımının akabinde özel halk otobüsü yasası üzerinde durmalıyız ve esnafın rahat bir nefes alabileceği yasanın oluşmasına katkı sağlamak bizim başlıca görevlerimiz arasında olmalı!..

Böylece özel halk otobüs işletmecilerinin geleceği adına çok önemli bir çalışma sağlamış oluruz. Özellikle İstanbul'da 1983 yılından beri özel halk otobüsü, belediye bünyesinde İstanbul'un yükünü çekmektedir. Burada vergisini veren, tüm çalışanları sigortalı olan ve de devletimize katma değer sağlayan özel halk otobüs işletmecilerine artık rahat bir nefes aldırmalıyız. Bunun yolu da Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. İnşallah yeni dönemde tüm sorunlardan arındırılmış, ulaşım kalitesinin daha yüksek olduğu bir sektörde halkımıza hizmet ederek yolumuza devam ederiz.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı