Müjdeli haber geldi
Serhat Akçakaya
Advert

Müjdeli haber geldi

Bu içerik 928 kez okundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şehir içi toplu taşımadan ücretsiz yararlanan 65 yaş üzeri vatandaşlar, gaziler, şehit yakınları ve engelliler için özel halk otobüslerine, belediyeler aracılığıyla gelir desteği ödemesi yapacak.    07 Nisan da kanun teklifi resmi gazetede yayınlanıp, yürürlüğe girdi. Aradan geçen 6 ay boyunca seçimler, bürokrat ve bakan değişimleri ile diğer ülke içi seçimlerden dolayı bir türlü yönetmenlik çıkmadı.

 

Bu düzenlemeye göre, özel şahıs veya şirketlere ait olup, belediyeler tarafından şehir içi toplu taşıma hizmeti vermekle yetkilendirilen her bir özel halk otobüsü için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacaktır. Söz konusu aylık gelir desteği ödemesi ile ilgili esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenecektir. Bu yönetmelik için TÖHOB öncülüğünde 5 şirket yöneticisi Ankara'da yapılan Aile Bakanlığı'nda ki toplantıya katılım için Ankara gitti. Bu toplantıya katılımcı olarak, Aile Bakanlığı müsteşarı, Maliye Bakanlığı müsteşarı, belediyeler birliği, İETT, TÖHOB'tan 2 kişi ve şoförler federasyon başkanı katılım sağladı. Daha önce İstanbul'da 5 şirket müdürleri ve TÖHOB tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda istekler oldu. Bunları kısaca anlatırsam, birim fiyat olması ve kesinlikle sosyal kart fiyatı altında kalmasın diye rapor hazırlandı. Bu rapor bakanlıklara ve hükümet yetkilerine verildi.

 

Toplantı sonucunda birim fiyat olması, her ilin raporlarına bakılarak sosyal kart fiyatı üzerinden ne kadar bütçe çıkacağı, 6 aylık yasa çıkıncaya  kadar olan ücret ödeneceği müsteşarlar ve bürokratlar tarafından tespit edildi. Tabi ki burada İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci'nin katkılarını unutmamak lazım. Birim fiyat, yani herkesin taşıdığı kadar ücret almasını en çok İETT kanadı istedi ve üzerinde durdu. Tüm ücretler ve 65 ödeneğinin nasıl olacağını İETT tarafından hazırlan raporda ve TÖHOB ile birlikte 5 şirketin hazırladığı raporlar göz önünde tutuldu. Geldiğimiz nokta çok önemli!.. Bizlerin, yani halk otobüsü işletmecilerinin istediği bir sadaka değil, zaten geçen yıllarda ücret aldığı kişilerin siyaset uğruna ve ya sosyal devletin gereği olarak esnafın sırtına binmişti. Şuan olası gereken kişi başı 1.50 ücret ödeyip, bu işi tatlıya bağlamasıdır. Üzerine ne düşürse yapan bu cefakar şoför esnafının artık gülme zamanı gelmiştir.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı