Advert Advert
Kurumsallaşma ve Eğitim
Serhat Akçakaya
Advert

Kurumsallaşma ve Eğitim

Bu içerik 927 kez okundu.

Kurumsallaşmaya giden yolda en önemli unsur, bireylerin eğitimidir. Özel halk otobüs işletmeciliğinde yöneticiler başta olmak üzere, esnaflar ve en önemlisi esnafın halka yansıyan yüzü olan araç personelinin eğitimli olması çok önemlidir!..

 

Eğitim kademesinde rolü olan herkesin, özellikle yöneticilerin kendini yenilemesine olanak tanıması, dünyanın değişik yerlerindeki meslektaşlarıyla veya ilgi alanlarıyla ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla iletişim olanaklarına sahip olmaları, gelişmeleri anında ve hızlı bir şekilde takip edebilmeleri gerek!.. Farklı bölgelerde gerçekleşen konferanslara aktif ve görüntülü olarak katılabilmelidir.

 

Şirketler, özellikle kendi WEB sayfalarını hazırlamada, teknolojinin getirdiği kolaylıklar ile yaratıcılığı ve paylaşımcılığı artırmalı, e-mail aracılığı ile anında posta ve dosya transferi gerçekleştirmeli!.. Ayrıca cep telefonlarına mesaj gönderme olanağı tanınmasının yanında bir çok yeniliği hayata geçirmeli ki, anında iletişim sağlansın.

 

Ancak tüm bu avantajların yanında ağ sistemindeki yetersizlikler, teknolojinin hızlı gelişimi ile beraber mevcut teknolojinin belirli sınırlılıklar doğurması ile teknolojiyi belirli aralıklarla yenileme gereği, internet kullanımı karşılığındaki ücretlerin (her ne kadar düşük tutulmaya çalışılsa da) getirdiği mali yük ve alt yapı gereği internetin kullanım olanaklarını da sınırladığı söylenebilir. Bu olumsuzluklara rağmen eğitimin önemini anlamış bir toplum, olumsuzlukları aşarak kendini geliştirebilir. Eğitimin aşamalarından bahsetmiştim. Biraz da onları açmak istiyorum;

 

1- İşlevini yerine getirmeye yönelik gelişmeler;  Mesela biletçi kalktıktan sonra; şoför ve vatandaş arasında ki ilişki değişime uğradı. Bizler hiçbir eğitim vermeden şoförü halk ile başbaşa bıraktık. Sonuçta istenmeyen bir dizi olay oldu. Bunun eğitimine aylar önce başlasaydık, süreci daha  hafif şekilde, hatta sorunsuz geçebilirdik.

 

2- Yeni teknolojik sistemler;  Akyol bil sistemine hiçbir planlama yapılmadan geçildi. Büyük sorunlar yaşandı. İşletmeciler, araçları için haklı-haksız ceza ödedi. Eğer bunun eğitimi verilebilseydi durum farklı olurdu!..

 

3 - Öğretme-öğrenme süreçleri; Araçlar yeni bir siteme geçiyor, mesela ücretsiz yolculukla ilgili sisteme birileri dahil oluyor, fakat bilgilendirilme olmayınca sorunlar yaşanıyor.

 

4- Eğitim ortamları; Eğitim veriliyor. Bazen şoför öğlen iş alacak, 2 saatlik yola veriliyor. Şoför gidemiyor. Eğitim yeri yakın planlansa, hiçbir sorun yaşanmayacak.

 

5- Öğretimi programlama ve insan gücü  alanları; Katılımı sağlamak için etkin kadro kurulursa, katılım oranı yükselir.

 

Sonuç olarak: İyi planlanan bir eğitim, kurumsallaşmanın önünü açacaktır. İnsanlarda kendilerini geliştirerek değişeme direneceklerine, katkı sunacak proje ve fikirlerini öne sürebilirler. Özel taşımacılık bu sayede kendini yenileyip, modern kentlerin isteklerine cevap verebilir.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor