65 yaş yasası ve sübvanse sorunu
Serhat Akçakaya
Advert

65 yaş yasası ve sübvanse sorunu

Bu içerik 775 kez okundu.

Ücretsiz ve İndirimli Kart Yönetmeliği 4 Mart 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasanın gerekçesi ise "Sosyal Devlet..." Girdi girmesine de biz özel halk otobüs işletmecilerinin sorunları çözümü noktasında hala bir adım atılmadı.

 

Toplu ulaşım hizmetlerinin yaşlılar için ücretsiz yapılması, halk arasında hükümetin beğenilen karar ve uygulamaları arasında bulunuyor! Belediyeler ve işletmecileri cephesinde ise; 65 yaş ve üzerine tanınan hak nedeniyle görüş ayrılığı da yaşanıyor ve ağır basan bir düşünce bulunuyor. Gerekçe ise maddi kayıp!..

 

Öte yandan eleştirel refleks ve kaygılar yaşanıyor. Şoför-yolcu ihtilafları, kavgalar, tartışmalar da her gün yaşanır hale geldi. Özel hatların direksiyonları başında, tepkisini dışa vuranlar olabiliyor. Duraklar da yaşlıların alınmak istenmemesi gibi durumlar da ne yazık ki yaşanıyor!.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işletme şirketleri ve özel otobüs hatlarını işletenler, aylardır kendi içerisinde ve karşılıklı tartışıyor. Bu sorunu İETT mi yoksa başka bir kurum mu çözecek adeta muamma konusu oldu.

 

65 yaş ve üzerinde olanların yolculuk sayısı, 2014 Ocak'ta 1.930.000 yolcu iken 2015 Ocak ayında bu sayı 4.300.000 yolcuya çıktı. İşletmecinin her geçen gün zararı katlanarak artıyor. Bu durum karşısında perişan olan esnaf, aracını yok pahasına satıyor.

 

Ücretsiz taşınan yolcu oranları ise İstanbul'da yüzde 60'a çıktı. Otobüsler, yaşlıların turisttik gezinti aracı haline geldi!.. Ücretsiz taşımalar hem esnafı hem de çalışanları canından bezdirdi. Ve en sonunda Hükümet, adımı attı. Yeni torba yasa tasarısı, işletmedeki gelir kaybını telafi etmeyi ve yaşlıların tepkisel davranışlarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor!..

 

Çözüm maddesi, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılır.” diyor.

 

Bu süreçten sonra Aile Bakanlığı'nın, özellikle elektronik bilet uygulayan şehirlere tam hakkını vermesi gerekiyor!.. Eğer bu süreçten sonra ufak pansuman niteliğinde ödemeler çıkarsa, esnaf artık bu ücretsizleri taşımamaya kadar gidecektir. Sorunun bir kangrene dönüşmeden Aile Bakanlığı bürokratları tarafından her iki tarafı da memnun edecek bir düzenlemeyle çözülebilir.

 

Aslında bunun en güzel yolu ulaşım sektörünün sivil toplum kuruluşları ve odalarının bir araya gelip, onların görüşüyle yönetmeliğin çıkarılmasıdır. O zaman sonuç odaklı bir karar verilebilir.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı