Türkiye'de otobüslerin oranı ve kaza istatistikleri
Serhat Akçakaya
Advert

Türkiye'de otobüslerin oranı ve kaza istatistikleri

Bu içerik 1341 kez okundu.

Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Türkiye'deki araçlar ile ilgili bir çalışma yaptı. Bu çalışmaya göre araç sayılarının nüfusa göre oranları, kaza sayıları, araçların türlerine göre sınıflandırılması, kaza oranları türlerine göre yapılan kazaların sınıflandırılması ve araçların detaylandırılmasına kadar bir çok veriye ulaşılmış. Bu çalışma 2014 yılını da kapsıyor ve bunlar raporlanmış. Raporu inceledim. Gelin Avrupa ile kıyaslayarak rapora bir göz atalım.

Dikkatimi çeken en büyük konu Avrupa'daki araç sayıları ve sınıflarının farklılığı. Mesela Avrupa'da nüfusa göre daha çok araç varken, otobüs, minibüs, kamyon ve TIR gibi ticari araçların fazlalığı Türkiye'de  dikkat çekiyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de demiryolu ve denizyolu taşımacılığının az olmasını veya alt yapı eksikliğinden fazla önem verilmediğini söyleyebiliriz.

Oranlara gelince; 2014 yılında 9 milyon 857 bin 915 otomobil, 427 bin 264 minibüs, 638 bin 200 otobüs,  3 milyon 62 bin 479 kamyonet, 773 bin 728 kamyon, 2 milyon 828 bin 466  motosiklet ve bir milyon 667 bin 669 da diğer araçlar olmak üzere toplamda 18 milyon 828 bin 721 araç var. Görüldüğü üzere araç sayılarında, otomobil  sayıları yüksek  olsa da kaza sayıları diğer ülkelere göre şehir içinde düşük. Şehirlerarası yollarda aşırı yüksek görünüyor. En önemli kaza oranında karayolunda ki alt yapı eksikliği dikkat çekiyor. Bölünmüş yollar artıkça kaza oranının da düştüğünü görüyoruz. Türkiye'de alt yapı dediğimiz tüm yolların bölünmesi ve yenilenmesi süreci artarsa önümüzdeki dönemde bu oranlar daha da düşecektir. Kaza oranlarına gelince en önemli problemlerden biride eğitim problemimizdir. Ehliyet, sertifika, psikoteknik sertifikaları, SRC kartları gibi Avrupa'da standart olan kartlar verildiğinde sıradan herkes bu kursları girip geçebiliyor. Asıl problem oradan kaynaklanıyor. Eğer bizde Avrupa normlarında eğitimler verilip sınavlar yapılsa; ehliyet, sertifika, psikoteknik sertifikaları, SRC kartları  verirsek, sorunun çoğunu çözmüş olacağız.

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı