Yeni dönem ve yeniden yapılması gerekenler
Serhat Akçakaya
Advert

Yeni dönem ve yeniden yapılması gerekenler

Bu içerik 783 kez okundu.

Geçtiğimiz aylarda şehiriçi toplu taşımayı ilgilendiren çok önemli gelişmeler oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu görevinden istifa etti ve yerine Sayın Binali Yıldırım geldi. Bu önemli bir değişimdir. Biraz bu konulara değinip, özel halk otobüsü esnafı için neler oldu? Ne sözler verildi? Sonrasında neler olacak? Gelip hep birlikte bu konulara değinelim.

Seçim sürecinde iktidar partisi olarak özel halk otobüsü esnafının yanında olan ve toplantılarına katılan Sayın Ahmet Davutoğlu görevi bıraktı. Yerine gelen Sayın Binali Yıldırım'ı tebrik ediyor, ülkemize hayırlı görevler icra etmesini diliyorum. Sayın Davutoğlu'nun verdiği sözler vardı, onları Sayın Yıldırım'a hatırlatırız. Ayrıca bizlerde esnafımız adına bu konularında takipçisi olacağımızı birkez daha belirtmek isterim.

2918 Sayılı  Karayolları Kanunu'na özel halk otobüsleri tanımının konulması, bizler için iktidar partisinin verdiği en önemli sözdür. Yeni başbakanımızın bu konuda desteklerini bekliyoruz. 2918 Sayılı Karayolları Kanunu'nda yapılması gerekenleri sıralamak gerekirse, ilk önce yasal tanımın yapılması gerekir. Özel halk otobüslerinin var olduğu yasal olarak haklarının olduğu Edirne'deki halk otobüsü ile Malatya'daki halk otobüsünün yasal şartlarının aynı olması gerektiğini belirten bir yasanın yapılması lazım. Yasa çıktıktan sonra akademisyenler, özel halk otobüs temsilcileri, hukuk müşavirleri ve siyasetçilerle beraber yeni bir toplu taşım yasası çıkarılması gerekiyor.

Bu sektöre hayatını adayan özel halk otobüs esnafının, artık emeğin karşılığını almasının zamanı gelmiştir. Seçim sürecinde yanında durduğumuz tüm milletvekili adayları, siyasi parti ve temsilcileri artık bu hakkın haklılığına inanıp, Türkiye'de sayıları 22 bini geçen ve ortakları ile 28 bin 500 kişiyi bulan, yasal olmayan ortakları ve aileleri ile birlikte 200 bini geçen bir sektörün hakları verilmelidir. Birde buna çalışanları ve ailelerini eklediğimizde sayı yarım milyonu aşan bir nüfusa ulaşıyor. Böylesine büyük bir sektör artık yasal olarak temsil edilmesi gerekmez mi?

Yapılması gerekenler çok kolay!.. Sadece bu yasanın meclise gelmesidir. Bu konuda herkesin taşın altına elini koyması gerekmektedir. Özellikle bu sektörün yöneticileri ve başkanları özel çaba harcamalıdır. Bağlı bulundukları illerin milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri ve siyasi partileri bu konuda zorlamalı ve yasal süreci hızlandırmalıdır.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı