Yenilenme süreci ve yapılması gerekenler -2
Serhat Akçakaya
Advert

Yenilenme süreci ve yapılması gerekenler -2

Bu içerik 787 kez okundu.

Yenilenme hızla devam ederken, hükümet kanadında da esnafın beklentilerine olumlu cevap gelmediği gibi İstanbul Büyükşehir kanadında hiçbir iyileştirme yapıldı. Tam aksine; araç bağlamalar, sürelerin kısıtlanması, rapor cezalarının tahsili gibi uygulamalar devreye alınarak esnafı yıldırma politikası izlenmektedir.

 

Yapılan bu yanlışlıklar, esnaf her geçen gün borç batağına sürüklemektedir. Haliyle esnafında yapılan bu yanlış kararlara karşı siyasi iktidardan uzaklaştığı bir gerçektir. İktidar, biran önce esnafın neden küstürüldüğünü, biran önce araştırmalı ve gerekli önlemleri almalıdır diye düşünüyorum.

 

Evet 65 yaş kanunu çıktı. 2 yıl öncesine kadar 1.50 TL'ye taşınan 65 yaşındaki yolcularımız, 2 yıldır ücretsiz taşınmaktadır. Zaten zor şartlarda geçinen esnafı, artık geçinemez hale geldi. Ücretsiz taşımaların başlamasıyla birlikte her ay araç başı esnafın kaybı 5 bin TL'dir!.. "Nasıl olsa gidiyorsunuz. Taşıyın!.." mantığı, ucuz bir anlayıştır. Esnafın hakkı biran önce verilmelidir. Esnaf, bir maliye bakanının iki dudağı arasında  asla olamaz!.. Maliye bakanlığı eğer ödeme yapamıyorsa, özel halk otobüs işletmecileri de bu yükü taşıyamaz!..

 

Maliye bakanlığı ne yaptı dersiniz? Tüm Türkiye'deki  özel halk otobüs işletmecilerini bir tutarak, sanki hepsi aynı parayı kazanıyormuş gibi 600 TL komik bir rakamla esnafın önüne çıktı!.. Genel görüş olarak halk otobüsü esnafı, bakanlığa diyor ki "sizin bize ön gördüğünüz parayı, biz size ödeyelim yani 600 TL'yi ve biz bu ücretsiz yolcuları taşımayalım!.."  Bu teklif edilen rakamın üstüne çokta haksız değiller yani!.. Siyasi ve bürokratların anlamadığı bir konuda şu: Özel halk otobüsleri,  65 yasası çıkmadan bu vatandaşları 1.50 TL'ye taşıyordu.  Sanki geçmişte de bu böyleydi mantığı yürütmek doğru değildir. 2 yıl önce bu yasa çıkmadan bu vatandaşların hepsi ücretini ödeyerek otobüse biniyordu. Bugüne kadar dayanan esnafa çıkıp, bazı hatların bir günlük parasını teklif etmek çok ağır bir hakarettir!..

 

Bizler halk otobüsü esnafının görüşlerini dile getiriyoruz!.. Kesinlikle abartı yoktur. Esnaf siyasilerden çözüm beklemektedir. Eğer siyasiler ve bürokratlar bu kangren hale gelen sorunu çözemiyorsa, esnaf artık bu yükün altından kalkamaz!.. Evet eskiden alınan kararların zamanla kabul edilmesi isteniyorsa da bu sorun farklı, ağır bir sorundur. Eğer siyaset kurumu kendisin yarattığı sorunu çözemiyorsa, esnaf olarak biz çözeriz. Son çare taşımaktır.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı