Advert Advert
Transist  2016   fuarı
Serhat Akçakaya
Advert

Transist 2016 fuarı

Bu içerik 678 kez okundu.

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Transist 2016 Fuarı'nda geçmiş yıllar da olduğu gibi yine toplu ulaşımın tüm bileşenleri bir aradaydı. Üreticiler, firmalar, özel taşımacılar, kamu da ulaşımı gerçekleştirenler, sektör basını, yurt dışından katılımcılar, diğer şehirlerden gelen katılımcılarla dolu dolu bir fuarı daha geride bıraktık.

Bu yıl geçen yıllara nazaran İETT tarafından değil de İBB yönünden daha fazla katılım sağlanması öngörüldü. Geçmiş yıllara nazaran fuar, adeta ziyaretçi akınına uğradı. Transist 2016 da “Toplu Ulaşımda” 4T: Traffic (Trafik), Timing (Zamanlama), Transform (Dönüşüm), Technology (Teknoloji), temasını ele aldı. Düzenlenen etkinliklerde; ulaşım alanındaki yeni teknolojilerin ve stratejilerin aktarılması için akademik konu başlıkları ile katılımcılar, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişi sağlandı.

Trafik Yönetimi ve Şehiriçi Ulaşımda Verimlilik... Şehir Ulaşımında Sorunlar ve Çözümler... Sürdürülebilir Şehirler için Ulaşımda Dönüşüm... Mega Kentlerde Ulaşımda Zaman Yönetimi ve Veri Odaklı İnovasyon... Akıllı Teknolojiler Ulaşım Tercihlerini Nasıl Değiştirecek gibi konularda panelde uzmanlar tarafından ayrıntılı bir biçimde anlatıldı. Katılımcıların soruları panelistler tarafından cevaplandı.

Sonuç olarak toplu ulaşımın gelişimi için ne varsa 3 günlük süreçte detaylı bir biçimde tartışıldı. Özellikle yabancı kökenli akademisyenlerin verdiği bilgiler çok önemliydi. Ulaşımın tüm modlarının gelişim süreci gelişmiş ülkelerden örneklerle anlatıldı. Özellikle 4T temasıyla başlayan fuarda ttafik, zamanlama, dönüşüm, teknoloji konuları arasında en çok dönüşüm konusu ilgi çekti. Yaklaşık dönüşüm konusunda 22 konu tartışıldı ve raporlandı. Türkiye de önümüzde yıllar da en önemli sorunun dönüşüm alanında yaşanacağı kanaatindeyim. Çünkü bu mali yapılarla dönüşüm zor görünüyor. Devletin bu konuda teşvik ve yatırımlarla esnafı ve ulaşım modlarını desteklemesi gerekir. Bu fuar ve paneller toplu ulaşım sektörü için çok iyi olacaktır. Bu konuda katkı sunan tüm sektörlere teşekkür ederim.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor