Advert Advert
Yenilenme süreci
Serhat Akçakaya
Advert

Yenilenme süreci

Bu içerik 608 kez okundu.

Avrupa Birliği standartları  uyum çerçevesinde Özulaş A.Ş. ortağı olan özel halk otobüsü işletmecilerinin araç yenileme faaliyetleri kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Bu çerçevede 31 Temmuz 2015 tarihi itibariyle 2012 ve 2015 model arasında toplam 249 araç yenilendi. Başka bir ifadeyle filonun %60 ’i engelli erişimine uygun hale getirildi. Sadece bu yılın ilk altı ayında 75 araç %100 alçak tabanlı araç ile değiştirildi. Bu faaliyetin tabi sonucu olarak 453 araçlık filonun ortalama yaşı 4'e düştü. Şu anda otobüs satış firmalarıyla satış sözleşmesi imzalayan yaklaşık 30 taşımacı da dikkate alındığında Ağustos ayı sonuna kadar basamaklı (engelli erişimine uygun olmayan) araç sayısı 180’e gerilerken, ortalama araç yaşı 4’ün altına inecektir.

 

Kentiçi toplu taşıma otobüslerinin engelli erişimine uygun hale getirilmesi için 5378 Sayılı ve bu Kanuna ek olarak çıkarılan diğer Kanunlarda tanınan sürenin 07.07.2015 tarihinde dolacak olması ve İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün engelli erişimine uygun hale getirilmeyen araçlara ilk teknik muayeneden itibaren çalışma izini verilmeyeceğini yazılı olarak bildirmesi sebebiyle araç yenilemelerin daha da hızlanacağı ve bu yıl sonuna kadar filonun büyük oranda yenileneceği ön görülmektedir. Her ay 30 aracın yenilenmesi halinde 2015 sonuna kadar filonun tamamının yenilenmesi mümkün. Bu noktada otobüs üretici firmalarının kısa zaman dilimi içinde talepleri karşılayabilmeleri önem arz etmektedir.

 

Otobüs üretici firmalarının önümüzdeki 6 aylık zaman dilimi içinde talepleri karşılayamamaları durumunda 2016 Ocak ayından itibaren sıkıntı yaşanacağı muhakkaktır. Sadece İstanbul da şu anda yaklaşık 1000 civarında engelli erişimine uygun hale getirilmesi gereken özel halk otobüsü bulunmaktadır. Anadolu kentlerinde bu sayının çok daha yüksek olması sebebiyle 2016 başından itibaren yaşayacağımız problemin boyutu daha iyi anlaşılacaktır. Tarafların bir araya gelerek bir an evvel yıl sonuna kadar otobüs satış firmalarıyla satış sözleşmesi yaptırmak gibi çözümler bulmaları şarttır.

 

Bunları yaparken firmalarında süreci esnaf lehine olarak değerlendirip, fırsatçılıktan ziyade esnafa yardım eden şartları ortaya koyması gerekiyor. Araç fiyatları aşırı artarsa, esnafta yenilemeden kaçıp aparat ve diğer argümanlarla devam etmek zorun da kalacaktır. Diğer yazımda İETT'nin ve İBB'nin yapması gerekenlerden bahsedeceğim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor