Seçim ve ödenek sorunu
Serhat Akçakaya
Advert

Seçim ve ödenek sorunu

Bu içerik 762 kez okundu.

Özel halk otobüs işletmecilerini temsilen İstanbul'daki şirket yöneticileri bir araya geldi. İstanbul Esnaf Odası ve Anadolu’daki oda ve şirket yöneticileri ile birlikte Ankara'da toplandık. Önce Başbakanlığı ziyaret ettik. Başbakanlık müşavirleri ile görüştük. İlgili bakanlıklar ile yapılan toplantılar sonucu müjdeli haberi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıkladı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şehir içi toplu taşımadan ücretsiz yararlanan 65 yaş üzeri vatandaşlar, gaziler, şehit yakınları ve engelliler için özel halk otobüslerine, belediyeler aracılığıyla gelir desteği ödemesi yapacak.

 

Bu düzenlemeye göre, özel şahıs veya şirketlere ait olup, belediyeler tarafından şehir içi toplu taşıma hizmeti vermekle yetkilendirilen her bir özel halk otobüsü için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacak. Söz konusu aylık gelir desteği ödemesi ile ilgili esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenecek. Söz konusu kanuni düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunularak, en kısa sürede yürürlüğe girmesi beklenmektedir.

 

Tabii ki bu düzenleme yasalaşmadıktan sonra  her hangi bir kıymeti kalmayacak. Biran önce özel sektör temsilcileri, yönetmeliğin esnafın menfaatlerine göre önce projelerle ne kadar destek verileceğini, nasıl bir ödeme planı çıkartacaklarını belirleyip, bunu grup başkan vekillerine, parti yönetimlerine ve de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bürokratlarına vermesi gerekiyor. Bu konuda nereye gidilmesi gerekiyorsa, gidilmeli ve sonuç alacak hamleler yapılmalıdır. Çünkü yönetmelikte  yapılması gereken hamleler, şuan da yapılmazsa verilecek ücretler Türkiye genelinde özel halk otobüsü camiasını tatmin etmeyecek. Bu da sektörün dinamiklerinin yeniden hareketlendirmesine yol açacaktır. Daha önce de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müsteşarlığına ödemenin birim başına verilmesi gerektiğini ve her binişin İstanbul sosyal kart fiyatı baz alınarak; Yani 1.50 lira kişi başı ücret verilmesi gerektiğini dile getirmiştik. Bu ücretten aşağı çıkacak bir fiyat, kesinlikle esnafı tatmin etmemektedir.

 

Birlik ve beraberlik içinde Ankaraya gidildi dedik ya, işte Ankara'dan da bir şeyler alındığında özel halk otobüsü camiası boş durmamalı!.. Projeler üretip, sektörün güçlenmesi adına büyükşehir beledilerine, toplu taşım sistemi ve ücret konusunda yeni düzenlemeler yaparak daha da ciddi oranda söz sahibi olabilir. Başarıya ulaşmanın yolu da birlik ve beraberliktir. Biz ancak bu şekilde güçlü kalabiliriz.

 

Serhat Akçakaya

 E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı