Advert Advert
Değişime kim uymuyor?
Serhat Akçakaya
Advert

Değişime kim uymuyor?

Bu içerik 741 kez okundu.

Kentiçi toplu taşımacılıkta belediyelerin birbirini tamamlayan yardımcı unsuru özel halk otobüs camiası, bugünlere gelirken birçok badire attı. Sektör mensupları, yaşanılan her sıkıntıdan güçlenerek çıkmasını bildi. Tüm yönetici dostlarımla birlikte, bu özelliği sürdürecek yönetim anlayışımızla gelişmeleri izliyoruz!..

Yaşanan zor günler, ülkemizdeki kabuk değiştirmenin getirdiği zorluklarla ağırlaşmıştır. Bu nedenle bedeli ağır oluyor!.. Şuanda güzel günlere varacak düzenlemelerin yapılmak istendiği bir dönemi yaşıyoruz. Sıkıntının ağırlığı bu noktada!.. Biz yöneticiler, yaşanılan sıkıntıların çözümü noktasında gerekeni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz!.. İnancımız sarsılmasın!.. Birliğimiz, birbirimize olan güvenimiz kaybolmasın!..

Toplu ulaşım hizmetleri ve genel ulaşım politikaları, giderek uluslararası platformdaki belirlenmiş standartlara kayıyor. Bizim öncelikle bunu görmemiz gerekiyor. Uluslararası arenada üretim ilişkileri son 20 yıldır önemli değişmeler gösterdi. Bunun sahaya yansımasından en çok da biz etkilendik. Sahada hizmetimizi kesintisiz verirken, değişimin sancıları bize ek yükler de yükledi.

Geçmişin yönetim anlayışı, bizim alım yüklerini, işletim yüklerini üstlenmemizi getirmiştir. O günün koşulları bunu dayatsa da bizim çözümde sadece fedakâr tavırla yetinmemiz, idareye alternatif teklif sunmayı düşünmememiz bizi zora soktu. Ancak, henüz yolun sonuna gelmedik!.. Yollar bitmez!.. Yaşamla birlikte, yollar akar gider!...

Yeni standartlar ve uluslararası varolan kurallar, yeni anlayışta kurumsallığı getirirken, ayakta kalmayı da şart koşuyor. Gelir-Gider dengesinin hesabını gerektiriyor. Bilimsel kaynak kullanımlarında ve yapılanmalarda bu yüzden bizi tekrar canlandıracaktır. Biz yeni Gelişmelere açığız ve kendimizi yeniliyoruz. Bürokratların da esnaftan yana tavır almalarını bekliyoruz.

Mesela ücretsiz yolculuklarla ilgili; Ücretsiz yolculukla alakalı yapılacak yeni düzenleme hem mevcut yöneticilerde hem de esnafta bir moral yükselmesine neden olacaktır. Bu gelişmede toplu taşıma sistemine maddi olarak değil, manevi olarak güç katacaktır. 2014 yılını geride bırakıyoruz. 2015 yılına girerken, siyasilerin özel halk otobüs camiasına verdiği sözleri hatırlatıyorum. Verilen sözler biranevvel yerine getirilmeli ve esnaf rahat bir nefes almalıdır.

Serhat Akçakaya
E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor