Advert Advert
Fiyat politikasının tutarsızlığı
Serhat Akçakaya
Advert

Fiyat politikasının tutarsızlığı

Bu içerik 653 kez okundu.

İETT Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan  yeni uygulama ile usulsüz kart kullanımının önüne geçilecek. İstanbulkart sahiplerinin bilgilerinin araç bilgisayarlarında gösterilmesini sağlayacak yeni uygulama ile başkasının kartını kullanmaya çalışan kişiler kolaylıkla tespit edilebilecek.

 

İstanbulkart sahiplerinin bilgileri, araç bilgisayarlarında gösteriliyor. Böylece başkasının kartını kullanmaya çalışan kişiler kolaylıkla tespit edilerek, cezai işlem uygulanacak. İETT yeni uygulama ile usulsüz kart kullanımını sıfıra indirmeyi hedefliyor. 2013’de usulsüz kart kullanım sayısı 34 bin 543 iken 2014’ün ilk sekiz ayında 26 bin 358 olduğu gözlemleniyor. Bu verilere göre usulsüz kart kullanımında artma olduğu görülüyor.

 

Usulsüz kart kullananlara uygulanan cezai işlemler ise eğer öğrenci kartı ile ilk kez yakalanıyorsa aylık öğrenci kartı dolum bedelini olan 77 lirayı ödüyor. Öğretmen ve sosyal kartta bu bedel 100 lira, mavi kart aylık dolum bedeli ise 170 lira olarak uygulanıyor. İki ve üzeri yakalanma durumundaysa 1608 sayılı kanunda belirtilen 250 lira ödeniyor. Bedelin ödenmediği durumlarda yolcuya bir daha İstanbulkart verilmiyor. Bu cezalar bence yetersiz, 3 defa yakalananlar kara listeye alınıp kart verilmemelidir!..

 

Tabii İETT Genel Müdürlüğümüzün yaptığı düzenleme güzel fakat, uygulamada eğer araç personeli kontrol de bulunmasa pek yararlı olamaz kanaatindeyim. Özellikle Otobüs A.Ş. bünyesindeki şoför arkadaşlar bu konuda bilinçsiz!.. Bu arkadaşlara yönelik yapılacak eğitim seminerleri ile oranın aşağılara çekileceğini düşünüyorum.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yapılan tarifeler tutarsızlık gösteriyor!.. Mesela öğrenci ücreti ile öğrenci mavi kart oranı %35, sosyal kart ücreti ile sosyal mavi kart oranı % 33.33, tam ücretle  ile mavi kart ücreti oranı %44 olarak gerçekleşmektedir!.. Görüldüğü üzere bir standart yok!.. Aktarma ücretleri arasında da oranlar değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak tarifeler arasındaki oranlar standart %50 oran alınsa, zor günler atlatan esnafımız rahat bir nefes alacaktır. Usulsüz kartların engellenmesiyle oluşacak gelirle İBB bütçesinden bile ek ücretler çıkmayacaktır.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor