Yenilenme süreci ve yapılması gerekenler -1
Serhat Akçakaya
Advert

Yenilenme süreci ve yapılması gerekenler -1

Bu içerik 766 kez okundu.

Araç yenileme süreci bütün hızıyla devam ediyor. 31 Eylül 2015 tarihi itibariyle 2012 ve 2015 model arasında toplam 270 araç engelli erişimine uygun hale getirildi. Başka bir ifadeyle filonun %60’i engelli erişimine uygun hale geldi.

 

Bu yılın ilk altı ayında 75 otobüs %100 alçak tabanlı araç ile değiştirildi. Bu değişim ile birlikte 453 araçlık filonun ortalama yaşı 3’e düştü. Şu anda otobüs üretim firmalarıyla satış sözleşmesi imzalayan yaklaşık 30 taşımacı da dikkate alındığında Aralık ayı sonuna kadar basamaklı (engelli erişimine uygun olmayan) araç sayısı 150’ye gerilerken, ortalama araç yaşı ise 3’ün altına inecek.

 

Bir önceki yazıdan itibaren yenilenme hızla devam ederken, garip bir şekilde hükümet, İstanbul Büyükşehir kanadında hiçbir iyileştirme yapmadı. İstanbul’da araç bağlamalar, sürelerin kısıtlanması, rapor cezalarının tahsili gibi esnafı bıktıran uygulamalar sürmektedir. Esnafın yüzde 70’nin siyasi otoriteye yakın olduğunu ama yapılan bu yanlışlıkların, esnafın belini büktüğünü, esnafında yapılan bu yanlışlıklara karşı siyasi iktidardan uzaklaştığı bir gerçektir. Siyasi iktidar biran önce esnafın neden küstürüldüğü, kimlerin bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde esnafın kendi istemese de birilerinin gücüyle partiden uzaklaştırıldığının araştırılması gerekmektedir.

 

Evet, 65 yaş kanunu çıktı. 2 yıl öncesine kadar 1.50 TL’ye taşınan 65 yaşındaki yolcularımız 2 yıldır ücretsiz taşınmaktadır. Zaten zor şartlarda geçinen esnafımız artık geçinemez hale gelmiştir. Yaklaşık her esnaf 5000 TL bu işten zarar etmiştir. Nasıl olsa gidiyorsanız taşıyın mantığı ucuz bir anlayıştır. Kar marjı esnafın elinden alındı. Siyasi iktidarın 1 oya bile ihtiyacı olduğu bu günlerde esnafın yüzünü güldürmek ve hak olanı vermek zor bir iş değildir. Esnaf, bir maliye bakanının iki dudağı arasında olamaz. Maliye bakanlığı eğer ödeme yapamıyorsa özel halk otobüsleri de taşıyamaz bu yükü!.. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun biran önce bu olaya müdahale edip, esnafın hakkının verilmesini sağlamalıdır.

 

Özel halk otobüsü esnafı hakkı olanı istiyor. Her hangi bir ek ödeme istemiyor. Daha önce paralı taşıdığı yolcuların, siyasi ve sosyal sebeplerle ücretsiz olmasından dolayı elinden alınan haklarının tekrardan verilmesini istiyor. Bir sonraki yazımda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapmasını istediğimiz konulardan bahsedeceğim.

 

Serhat Akçakaya

E-mail: serhatakcakaya@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı