Advert

Nostaljik Tosun yollarda
Advert

Nostaljik Tosun yollarda

Bu içerik 114 kez okundu.

İETT’nin 1968 yılında Şişli Garajı’nda üretilen ve 1984 yılında seferden kaldırılan ilk yerli troleybüsü “Tosun”, 2013 yılında İETT mühendisleri tarafından baştan yapılarak, Edirnekapı-Taksim arası seferlerine başladı.

İstanbullular’a uzun yıllar hizmet verdikten sonra 1984 yılında seferden kaldırılan “Tosun”, 2013 yılında İETT ustalarının tadilatının ardından tekrar sefere başladı.

İETT’nin 143 yıllık tarihinde önemli bir yeri olan Tosun, Edirnekapı-Taksim hattında hizmet vermeye başladı. 1968 yılında Şişli Garajı’ndaki atölyelerde 5 ay süren çalışma sonucunda üretilen ve yuvarlak hatları nedeniyle “Tosun” adı verilen ilk Türk troleybüsü, yıllar sonra yeniden yollara çıktı.

İETT’de görevli 6 işçi ve bir mühendis tarafından İkitelli Garajı’nda orijinaline sadık kalınarak 3 ayda yeniden üretilen Tosun, 87 numaralı Edirnekapı-Taksim hattında saat 09.10 ile 15.30 arasında Topkapı’dan hareketle Edirnekapı, Karagümrük-Fatih-Unkapanı-Şişhane-Taksim güzergahında hizmet veriyor.

İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, 1961 yılında ilk troleybüsü hizmet ettiğini belirterek şunları söyledi: “Farklılık yaratmak ve vatandaşa nostalji yaşatmak için ilk olarak 1961’de sefere başlayan Tosun’u kendi atölyemizde yeniden imal ettik. Şu anda 87 numaralı Edirnekapı-Taksim Hattında hizmet veriyor. Vatandaş bundan çok memnun. Daha sonra farklı eski otobüslerimizi de teker teker üretmeyi planlıyoruz. Tosun benzeri birkaç tane daha yapacağız.”

Baraçlı, İETT’nin tarihine adını geçirmiş eski marka otobüslerin olduğunu belirterek, “Leyland ve İkarus marka otobüsleri ve körüklüleri yaparak, nostaljik hatlarda İstanbullular için tekrar sefere koyacağız” dedi.

İETT Genel Müdürü Baraçlı şöyle devam etti: “Var olan parçalar ve eski fotoğraflarla beraber, kendi atölyelerimizde otobüsü bir şekilde imal ettik. Turistik ve nostaljik amaçlı toplu taşıma hizmetinde Tosun aracımızı kullanmayı hedefledik. Vatandaşın Tosun’a binme konusunda ilgileri çok büyük oldu. Büyüklerimiz İstanbul’da toplu ulaşım kültürüyle büyüdü. Vatandaşı troleybüsle eskiye götürdük. Bu otobüsü 1968’de kullananlar, tekrar bu araca binmekten memnun oldu. Bu mutluluğu aldıktan sonra bunların sayılarını artırma noktasında da çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, “Tosun’un aynısından bir tane daha yapacağız. Bu otobüsleri, hem hız hem de yolcu kapasitesi bakımından turistik ve nostaljik olduğu, toplu ulaşımda farklılığı belirlemek için faaliyete geçirdik” diye konuştu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni Sileo'lar ilk kez Elazığ ve Manisa’da
Yeni Sileo'lar ilk kez Elazığ ve Manisa’da
İBB'nin elektrikli aracı yola çıktı
İBB'nin elektrikli aracı yola çıktı