Advert

Yıldırım, Galip Öztürk'e rüşvet teklif etmiş
Advert

Yıldırım, Galip Öztürk'e rüşvet teklif etmiş

Bu içerik 105 kez okundu.

 

Mustafa Yıldırım, TOF Genel Kurulunda esmişTi, GürlemişTi

 

 

Ulusoy Holding otobüslerden sorumlu Koordinatörü Mustafa Yıldırım, 26 Şubat 2013 tarihinde TOF olağan üstü genel kurulunda yaptığı konuşmada esti, gürledi. Mustafa Yıldırım'ın konuşmasının satır başlıklarında en dikkat çekici bölüm otogarların giriş-çıkış ücretlerinin yüksekliği oldu.

Ancak Yıldırım, Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş.'nin (AVTER) 2'nci başkanı olduğundan buyana bırakın otobüsçü ve işletmeciyi düşünmeyi, yazıhanelere ek külfetler bindirdi. Mustafa Yıldırım'ın 9 ay önceki yaptığı konuşmanın tam metnini yayımlıyoruz.

TOFED ile ortak görüşlerimizin olduğu yerde birleşiyoruz. Farklı görüşlerimizin olduğu yerde biz onlardan farklıyız. Şu anda TOFED’te bağımlılık var. Hatta ben kendilerine de söyledim. "İcazet almadan gelip, bizimle işbirliği yapmayın! İcazetsiz çalışamıyorsunuz" dedim. İcazet ile çalışmayan bir yer olsa, biz orda seçime gider ve orayı alırız. Aldığımız zaman ne oluyor? Bunu ilk defa açıklama gereği duyuyorum. Ben TOFED başkanı olduğum dönemde Ankara’da bakanlıklarda yaptığımız toplantılarda otogarların çok pahalı olduğu konusu ile bu D 4 konusu gündeme geldi. Bize talimat geldi yukarıdan. Bir gün Ahmet Yalamanoglu ile beraber Ankara’ya gidiyoruz. Özel randevu alınmış, sayın bakan da nasıl böyle bir randevu verdi bilmiyorum! Havaalanında Ahmet bey bana telefon uzattı ve "Galip bey seninle konuşacak" dedi. Galip bey, "ağabey ne olursun otogar çıkışlarına müdahale etme, sadece kısa mesafeleri konuşun" dedi. Ben de kendisine "Galip bey, ben icazet ile iş yapmam" dedim. Talimat ile de iş yapmam ne konuşacağımı da iyi biliyorum…

Anakara’ya gittik bakanlıkta toplantıda oturuyoruz. Talat Aydın, Binalı Yıldırım, ben ve Ahmet Yalamanoğlu toplantıya başladık. Biz diyoruz ki taşıt sayıları, özmal vs. Talat bey, "yok sayın başkan siz bireysel otobüsçüleri eziyorsunuz, onun içinde öz mala yükleneceğiz" dedi. Ben de bireysel otobüsçüler daha çok mağdur olacak, benim firmam otobüs aldığı zaman iyi hatları kendi otobüsünde çalıştırırım. Her patron bunu yapar. İyi hatta şirket arabası, kötü hatta bireysel otobüsçü… Birde firmalarda otobüs sayısı arttığı zaman, şahıs otobüsçülerini firmalar kullanamayacak. Nerde kullansın, adamın gidecek yeri kalmaz dedim. "Talat bey, siz gerçekten bireysel otobüsçüleri düşünüyor musunuz" diye sordum. "Şüpheniz mi var" dedi. Bende "evet şüphem var" dedim.

YALAMANOĞLU'NA TEHDİT

Bugün bireysel otobüsçülerin en büyük mağduriyeti otogar çıkışlarıdır. Bir otobüste senede 100-110 milyar arasında otogar çıkış parası ödüyor. "Düzelt onu iki dudağının arasında. Sayın bakanım siz de şahitlik yapıyorsunuz" dedim. Otogar çıkış fiyatlarını biz 1999 yılında 5,5 lira ile devrettik. Bugün Türkiye’de hiç bir şeyin fiyatı o kadar çok artmadı ama otogar fiyatları 70 liraya kadar geldi. Yani kısa mesafe olarak o zamanlar Metro, Gebze’ye başlamıştı. Çarşamba’ya başlamıştı. Onunda mevzuatı yoktu. Tutturdu Ahmet bey ille de bu diye. Kendisine de dedim. "Of – Çaykara’daki taşımacılıkta bir yolcu yüzünden 3 tane adam öldü. Bu pazar, kanlı bir pazar. Sakın böyle bir risk almayın. Bu çok sıkıntı toplar" dedim.

Yıldırım, BELEDİYEYE POSTA KOYACAKMIŞ

Antalya’dan kalkan bir otobüsün Trabzon’a giriş çıkış paralarının toplamı 750 TL. Adamın cebinde 50 TL para kalmıyor. Nasıl siz otobüsçüyü düşünüyorsunuz? Dolayısı ile böyle bir sıkıntı oldu ve biz istifa noktasına geldik. Galip bey bir ay hiç benimle konuşmadı. Hiç umurumda değil. Ben bu görevde olduğum sürece otobüsçülerin haklarını koruyacağım, otogarların değil!.. Otogarların 3 -4 tanesi sektörün elinde geri kalanlar ise belediyenin elinde. Galip beye; "sen bu fiyatı 30 liraya indir" dedim. "İndirmen için gerekirse sana açıktan haraç verelim" dedim. "Ben belediyelere savaş açayım" dedim. Bu otogar fiyatlarını düşürelim, bunlar rahat durmayacak. Bakın Ordu otogarı 60 TL, Giresun otogarı 55 TL, Trabzon’dan Rize’den kalkıp geliyorsunuz Samsun’a kadar geldiğinizde cebinizden çıkan toplam çıkış parası 250- 300 TL. Cebinizde bir kuruş kalmıyor.

KAÇAK YAKIT

Otobüsçülüğü bitiren ikinci bir nedende akaryakıt fiyatları dedim. Siz ulaştırma bakanısınız çıkın deyin yolcu taşımacılığı, tarifeli taşımacık yapan insanlara, turizme katkı sağlayan insanlara bu kadar yüksek vergi ile akaryakıt satmak zorunda değilsiniz. Şimdi Türkiye yollarına bakıyorsunuz ucuz yakıt. Kendi istasyonumuzdan bireysel otobüsçülerimize mazot satamıyoruz. Benden çıkıyor 500 metre ilerde bir tarlanın içerisinde mazot alıyor. Soruyoruz bunları "bu ucuz mazotun kaynağı ney, nerden geliyor?" Bu nasıl bu fiyata satabiliyor? Bunu araştıran var mı sayın bakan? Bunu meclise taşıyın. Taşıyın da bakalım bu mazot, vergisiz giriyor vergi kaçağı var. Türkiye’de 8 milyar dolar akaryakıtta kaçak var. Bu kaçakların bedelini kim ödüyor? Bizim akaryakıtımıza daha fazla zam yaparak taşınmaz hale getiriyorsun. Otobüs işletmeciliğini bitiriyorsun. 1999 yılına kadar otobüsçüler az yada çok para kazanabiliyordu. Bu hükümet geldi uçağın önünü açtı. Bize vergi üstüne vergi koydu gelinen noktaya bakıyorsunuz otobüsçülük buradan işte Ağrı’ya giden bir otobüs arabası dolu da gitse cepte bir kuruş para kalmıyor bu hale getirdi.

ÖZTÜRK BENİ PARAYA BOĞUDU, "CIK" DEDİM
Bize teklifler yapıldı. "Ağabey sen Ulusoy’dan ayrıl, TOFED’in başkanı ol. Sana şu kadar para, şu kadar maaş, sana da bir firma kurayım. Otobüs alayım yeter ki Ulusoy’dan ayrıl" dedi. Bende kendisine "talimatla iş yapmam. Genel kurula git bakalım ne olacak, Mevlüt İlgin şahit" dedim. "Genel kurulu sen hangi hakla, hangi sıfatla yapıyorsun? Buranın sahibi misin?" dedi bana. "Yapıyorum" dedim.

MEVLÜT İLGİN YÜZDE 70 GAZ VERMİŞ

Genel kurula gidersek ne olur? Mevlüt İlgin dedi ki; "başkanım yüzde 70 ile siz kazanırsınız." Bunları açıklamakta yarar görüyorum. Bu zamana kadar hiç yazmadım. Sektörde bilmiyor. Peki dedim, "Galip, o zaman ne yapacaksın?" Galip Öztürk, "TOFED’in bütün imkanlarını kısarım, seni çalıştırmam" dedi. O zaman öyle bir olay yaşadık. Bugün gelinen noktanın sebebi de odur. Yoksa ayrı bir federasyona ihtiyaç da yoktur, eğer bu federasyonu istediğimiz gibi bağımsız olarak yönetebilseydik!.. Sektör ilgisiz, duyarsız, sahipsiz!.. Onun için patronlar masanın etrafına gelmiyorlar, işe katılmıyorlar ama turizmciler de öyle değil…

Özel terminal kanunu çıkarttık, fakat büyük yatırımlar. Türkiye’deki sermaye gücü bunu yapabilecek durumda değil. Şimdi Alibeyköy de bir terminal yapılıyor. İSPARK diyor ki ben buraya T1 belgesi alıp, buradan çıkış yaptıracağım. Çıkış parası da alacağım diyor. Otobüsçü kobay olarak görülmeye devam ediyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oda Başkanı Ovacık Ankara'yı mesken tuttu
Oda Başkanı Ovacık Ankara'yı mesken tuttu
Scania, ithal pazarın lideri
Scania, ithal pazarın lideri